Hlavní obsah

První systém Patriot pošlou USA až za půl roku. Evropa musí brát ze svých hubených skladů

3:34
3:34

Poslechněte si tento článek

První americký systém protivzdušné obrany Patriot, jejichž dodání na Ukrajinu má zaplatit Německo, bude mít Kyjev k dispozici nejdříve za šest měsíců. Upozornil na to deník Bild s tím, že Berlín kvůli urychlení dodávek zvažuje, že poskytne Ukrajině systémy protivzdušné obrany z arzenálu Bundeswehru. Německo se přitom už nyní potýká s nedostatkem těchto systémů, upozornil list. Původně přitom evropské země měly za to, že Američané prodají systémy ze svých zásob.

Foto: Reuters

Systém protivzdušné obrany Patriot na záběrech z loňského ledna v německém Goienu

Článek

„Plánovalo se, že Američané budou dodávat na Ukrajinu z vlastních zásob a že Německo uhradí náklady na doplnění stavů. (Americký prezident Donald) Trump ale pak trval na tom, že americká armáda se nemůže vzdát žádného ze svých systémů protivzdušné obrany. Evropa tak musí poskytnout protivzdušnou obranu ze svých zásob,“ upozornil Bild.

První evropskou zemí, která měla nové systémy Patriot obdržet, mělo být Švýcarsko. To se však v rámci dohody posunulo v pořadníku níže a tyto systémy měla dostat Ukrajina, přičemž za dodávku by zaplatilo Německo.

„Tento systém je však stále dokončován americkou zbrojní společností Raytheon a očekává se, že bude hotový nejdříve za šest až osm měsíců,“ upozorňuje list.

Více než půlroční čekání si však Ukrajina čelící soustavným ruským útokům těžko může dovolit. Berlín proto nyní zvažuje variantu, že by první systém protivzdušné obrany dodal Ukrajině ze svých zásob a náhradu pro německou armádu by teprve následně objednal od Američanů. Taková dodávka přitom obvykle trvá několik let a Německo se už nyní potýká s nedostatkem systémů protivzdušné obrany, upozornil deník.

„V posledních dnech jsme dosáhli dohody s tím, že na Ukrajinu dodáme celkem devět systémů Patriot z Evropy a že tyto systémy budou následně nahrazeny z USA. Koneckonců si musíme udržovat i vlastní obrannou schopnost,“ prohlásil německý kancléř Friedrich Merz (CDU).

Předchozí vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze objednala u Američanů celkem osm patriotů, první by však měl být dodán až koncem roku 2026 a zbytek do roku 2029.

Berlín má na vlastní obranu jen tři systémy

Na začátku ruské invaze na Ukrajinu měl Bundeswehr celkem 12 systémů Patriot, z nichž tři už byly dodány na Ukrajinu, další dva systémy se používají v Polsku k ochraně letiště v Rzeszówě, přes které proudí zbraně na Ukrajinu.

Tři systémy v rukou německé armády se nyní aktualizují, takže nejsou připraveny k použití a nejméně jeden další kus je potřeba k výcviku vojáků. Německo má tak nyní k dispozici maximálně tři tyto systémy pro vlastní protivzdušnou obranu, z nichž může Ukrajině pomoc poskytnout.

Trump 14. července oznámil dohodu mezi Spojenými státy a NATO, podle níž dodávky amerických zbraní Ukrajině uhradí evropští spojenci. Některé země včetně Česka už oznámily, že se k projektu nepřipojí a budou nadále Kyjev podporovat jinými cestami.

Spojené státy se nyní podle vysoce postaveného činitele Trumpovy administrativy snaží vyjednat individuální dohody s členy NATO o nákupu zbraní pro Ukrajinu, napsal web listu The Wall Street Journal.

Nemělo by přitom jít jen o systémy Patriot, ale i různé útočné či obranné zbraně, které by členové Aliance měli nejprve poskytnout Kyjevu a poté je dokoupit od USA.

Německo, Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Británie, Kanada a Finsko se již zavázaly k podpoře této iniciativy, uvedl podle serveru jeden z činitelů NATO. Šéf Pentagonu Pete Hegseth by přitom měl v pondělí jednat se všemi svými protějšky z členských států Aliance.

Výběr článků

Načítám