Článek
„Nyní je doba válečné cenzury, která je pro naši zemi bezprecedentní,“ přiznal v rozhovoru pro Ekspert Peskov. Její uplatnění hájil: „I v informačním prostoru probíhá válka. Bylo by nesprávné zavírat oči před médii, která se záměrně zabývají diskreditací Ruska. Proto se domnívám, že je tento režim oprávněný.“
Konec některých titulů ale podle něj nesouvisí jen s geopolitikou a válkou, ale s rozvojem technologií: „Zaprvé roste rychlost přenosu informací. Zprávy jsou publikovány bleskovou rychlostí. Snaha o operativnost přirozeně vede k tomu, že média přecházejí na krátké, jednoduché zprávy, které jsou nyní více žádané. To mění povahu práce médií. Dominuje trend směrem k reportérskému formátu.
Peskov v rozhovoru komentoval i nárůst vlastenecké agendy v médiích: „V tomto ohledu došlo za pouhé tři roky k velké transformaci. Koncentrace materiálů s vlasteneckým obsahem nebo tónem je velmi vysoká,“ uvedl.
„Někdo to taky přehání, ale obecně je růst vlastenectví kladnou tendencí. Myslím si, že pocit lásky k Rusku a hrdost na něj byl vždy přítomný, ale v mnoha médiích neakceptovali takový trend. Dokonce bych řekl, že součástí redakční politiky ruských médií byl projev skepticismu k vlastní zemi.“
Podle něj patriotismus z médií nezmizí: „Myslím, že vlastenecký trend bude pokračovat, být patriotem je normální.“
Vyhrocená válečná propaganda však prý postupně vyvane: „Přirozeně nastane doba, kdy bude požadována mírnější informační politika. Pak uvidíme vznik neutrálnějších médií, která budou psát jak o problémech, tak o úspěších.
Opoziční média se však už nevrátí, plyne z jeho slov: „Samozřejmě se budeme učit z chyb, které se v minulosti udělaly, abychom se znovu nevrátili do dob zuřivých Meduz, které buď o Rusku říkají špatné věci, nebo vůbec nic.“ Meduza byla jedním z opozičních médií, které nakonec muselo odejít do zahraničí.