Hlavní obsah

MOV doporučil svazům návrat sportovců z Ruska a Běloruska

28. 3. 2023, 16:42 • Aktualizováno 28. 3. 2023, 17:39

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po úterním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Olympijské kruhy na oslavu oficiálního oznámení MOV, že Paříž vyhrála olympijské hry v roce 2024

Článek

Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek.

Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.

Lipavský nechce Rusko na olympiádě, bojkot ale také ne

Domácí

MOV tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině.

Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev.

To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, MOV rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou vydáních olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí Bach neupřesnil.

Foto: Laurent Gillieron, ČTK/AP

Prezident MOV Thomas Bach

Před dnešním doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit. Na druhou stranu, hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí.

Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly MS.

Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů.

Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.

Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. „Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe,“ řekl.

Češi nesouhlasí s chystaným návratem ruských šermířů

Domácí

MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.

Bach rovněž vyjádřil solidaritu MOV s okupovanou Ukrajinou a připomněl podporu, kterou Mezinárodní olympijský výbor sportovcům z této země poskytuje.

Částku ve fondu solidarity, z něhož za uplynulých 12 měsíců čerpalo podporu minimálně 3000 ukrajinských sportovců a dalších členů olympijské komunity na Ukrajiny, MOV ztrojnásobil na 7,5 milionu amerických dolarů (asi 165 milionů korun).

Doporučení výkonné rady MOV mezinárodním sportovním federacím týkající se ruských a běloruských sportovců:

1. Sportovci s ruským nebo běloruským pasem smějí soutěžit pouze jako neutrální.

2. Týmy sportovců s ruským nebo běloruským pasem nepřipadají v úvahu.

3. Sportovci, kteří aktivně podporují válku, nesmějí soutěžit.

4. Sportovci, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, nesmějí soutěžit. Členové realizačních týmů, kteří mají smlouvu s ruskou nebo běloruskou armádou nebo národními bezpečnostními agenturami, se nesmějí účastnit.

5. Všichni tito neutrální sportovci musejí, stejně jako ostatní sportovci, vyhovět všem antidopingovým podmínkám, jež se na ně vztahují, a především těm, které jsou stanoveny v antidopingových pravidlech mezinárodních federací.

6. Sankce proti těm, kteří jsou zodpovědní za válku, tedy ruskému a běloruskému státu a vládám, musejí zůstat v platnosti:

a. Žádné mezinárodní sportovní akce organizované nebo podporované mezinárodními federacemi nebo národními olympijskými výbory v Rusku nebo Bělorusku.

b. Žádné vlajky, hymny, barvy nebo jiné identifikační znaky těchto zemí na sportovních akcích či shromážděních, včetně celého dějiště.

c. Žádný člen vlády či státní úředník Ruska a Běloruska nesmí být pozván či akreditován na sportovní akci či shromáždění.

Britská vláda vyzvala olympijské sponzory, aby zatlačili na MOV ohledně Rusů

Evropa

Reklama

Výběr článků