Článek
Jednáním Koalice ochotných skončila Macronova třídenní státní návštěva Londýna. Další státníci, jako německý kancléř Friedrich Merz nebo přímo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se k ní připojili on-line.
Krom zřízení stálého sídla koalice britský premiér v tiskové zprávě též oznámil, že se do budoucna plánuje i zřízení koordinační buňky v Kyjevě.
Čtvrtečního jednání se zúčastnili zástupci více než třiceti zemí. Vůbec poprvé byl mezi nimi i zástupce USA, zvláštní vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Celý koncept koalice je přitom založený na poskytování podpory Ukrajině, která by byla na USA nezávislá.
Některé ze zúčastněných států se též již nabídly, že by se po možném uzavření příměří na Ukrajině chtěly podílet na mírových operacích na ukrajinském území.
„Pokud chceme v Evropě mír, nesmíme ustupovat agresorům. Proto jsme vedli velmi konkrétní debatu o sankcích, vojenských dodávkách, a hlavně o tom, jak přimět Rusko, aby souhlasilo s příměřím a usedlo k jednacímu stolu,“ okomentoval na sociální síti X čtvrteční jednání český premiér Petr Fiala.
V tentýž den se v Římě konala konference o ekonomické obnově Ukrajiny, které se zúčastnil i český prezident Petr Pavel. Italská premiérka Giorgia Meloniová po skončení konference oznámila, že se její účastníci zavázali na pomoc Ruskem napadené zemi vynaložit více než 10 miliard euro (246,3 miliardy korun).