Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: V Rusku končí rok civilizačního striptýzu

24. 12. 2022, 9:00

Začátkem roku 2022 považovala většina Evropanů a Američanů, kteří nesledovali vývoj v Ruské federaci, tento stát za problematický, za vybočující z norem, podle kterých se snaží žít jejich společnosti, za podivný a někdy bizarní. Stále však byl řazen do stejného civilizačního okruhu. Koncem roku 2022 počet takto uvažujících lidí povážlivě klesl. Postaralo se o to samotné Rusko.

Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova

Článek

Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.

Červená kontrolka by mohla začít blikat i u lidí, kteří se ruské politice nevěnovali, už v půlce loňského prosince. Kreml tehdy zveřejnil tzv. návrhy smluv s NATO a USA o zárukách bezpečnosti. V podstatě šlo o moskevské ultimátum, jehož následkem by se mimo jiné mělo stát vypadnutí České republiky ze zóny aktivit Severoatlantické aliance.

NATO a USA toto ultimátum logicky odmítly. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov v této souvislosti otevřeně pohrozil, že Rusko vyhodnotí situaci a bude jednat v zájmu vlastní bezpečnosti. „Dlouho jsme zapřahali, ale je už čas, abychom vyjeli,“ řekl Lavrov. Co měl na mysli, spatřil svět 24. února 2022. Většina přihlížejících byla šokována, ale jen proto, že nevěděla, kdo že to zaútočil.

Předchozí zacházení s Putinovým Ruskem, které zformovala především bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, vyvolalo všeobecnou a zcela mylnou představu, že Rusko je něco jako větší Maďarsko či Polsko, tedy země, která sice dělá čas od času psí kusy, co se týče své vnitřní politiky, ale že správným zacházením a politikou cukru a biče lze tyto nesrovnalosti uhladit. To však byl zásadní omyl. Jednalo se a stále se jedná o projev jiné civilizace.

Slovo civilizace má více významů. Mám zde na mysli civilizaci jako etapu vývoje lidských společenství, která je definována vlastní kulturou nebo se vyznačuje shodnými projevy na úrovni duchovní a materiální. Současná ruská civilizace nevznikla včera nebo předevčírem. Vyvíjí se mnoho staletí a nyní dosáhla svého vrcholu.

Bezpochyby má vlastní kulturu, jejíž projevy jsou vázány na podmínky a pravidla života v ruském civilizačním okruhu, přičemž nejlepší díla této kultury, která mají celosvětový dosah, většinou vznikla jako pokus o odklon od zkamenělých civilizačních rámců. Historickým základem této společnosti je totiž násilí, které prostupuje vším a je hlavním normotvorným a stabilizačním prvkem.

Není zde dost místa na podrobný rozbor příčin tohoto jevu. Stručně je však třeba zmínit dobu od roku 1917, během níž ruská společnost vytrvale páchala sebevraždu, protože důsledně likvidovala prvky, které by jí umožnily rozvoj podle vzoru euroatlantické civilizace. Výsledkem je rozkradená, agresivní, násilnická země s barbarskými způsoby, která vstoupí do roku 2023 s odhodláním fyzicky zničit co nejvíce lidí a hmotných statků v nenáviděné svobodné části světa.

Ruský civilizační striptýz byl v končícím roce dokonán.

Reklama

Související témata:

Výběr článků