Článek
Španělsko zažívá nadprůměrně teplé počasí už několik týdnů. Po rekordním červnu, kdy se průměrná teplota vzduchu v zemi pohybovala o téměř 4 stupně nad dlouhodobým normálem, ani červenec nezaostává.
Nová intenzivní vlna veder dorazila do Španělska tento týden. Teplá vzduchová hmota ze Sahary sice tentokrát není natolik extrémní jako ta, při které na Pyrenejském poloostrově na konci června naměřili více než 45 stupňů, přesto však teploty opět přesáhly hranici 40 stupňů.
Tradičně nejtepleji bylo ve španělské autonomní oblasti Andalusie. Nejvyšší teplotu 41,9 °C naměřila ve čtvrtek 17. července stanice na letišti v Granadě. Teploty se v této oblasti během léta pohybují běžně kolem 35 stupňů, aktuálně jsou tedy značně nadnormální.
Spain is back into excessive heat these days. Peak temperatures on Thursday, July 17th, were up to 42 °C. Image: @meteociel pic.twitter.com/15LlYjLCRY
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 17, 2025
Horko bylo i v dalších regionech. Celkově 24 oficiálních stanic v Andalusii, Aragonii, Kastilii – La Mancha a Murcii zaznamenalo denní maxima přes 40 stupňů.
Pekelná noc
Ještě větší vliv měla teplá vzduchová hmota na Kanárské ostrovy, souostroví v Atlantském oceánu přibližně 100 kilometrů od afrického pobřeží. Právě zde španělská meteorologická služba vydala nejvyšší červené varování před vysokými teplotami.
Díky mírnému oceánskému klimatu jsou zde teploty nad 40 stupňů poměrně vzácné. Během čtvrtka je však několik stanic na ostrově Gran Canaria pokořilo. Nejvýše se rtuť teploměru vyšplhala v obci La Aldea de San Nicolás, kde naměřili 40,6 °C. V tuto roční dobu jsou zde obvykle denní maxima o 10 stupňů nižší.
🌡️Noche muy cálida en Gran Canaria: en algunas localidades no se ha bajado durante la madrugada de 30 °C y otras han quedado ligeramente por debajo de esa cifra.
— AEMET (@AEMET_Esp) July 17, 2025
→ Aunque no es un término aún oficial, a estas noches con mínimas de 30 °C o más se les llama «noches infernales» pic.twitter.com/w68oRYx08X
Horko přetrvávalo i během noci. Na největším letišti ostrova padl rekord a v Agüimes a El Matorral dokonce teploty neklesly pod 30 °C. Pro takovou noc sice neexistuje žádný oficiální název, jako například pro tropickou noc, Španělé však tomuto raritnímu jevu říkají tzv. pekelná noc (v originále noches infernales).
O víkendu se očekává pokles teplot, zejména na Kanárských ostrovech a severu a východě pevninského Španělska. Na jihu Pyrenejského poloostrova však bude ochlazení méně citelné a teploty budou i nadále šplhat ke 40 stupňům.
Četné požáry
Kromě vysokých teplot trápí Španělsko také sucho. Když se k tomu navíc přidá silný vítr, výrazně se zvyšuje riziko požárů. Už na začátku července jsme informovali o požárech v Katalánsku, které si vyžádaly dva lidské životy.
V současné době hoří na řadě míst, ale nejvážnější je lesní požár v Méntridě, která leží v blízkosti hlavního města Madrid, kde ve čtvrtek rovněž teploty stoupaly ke 40 stupňům. Situaci komplikoval silný vítr, který rozdmýchával plameny.
Na záběrech z místa požáru, který již sežehl 3200 hektarů půdy, lze vidět rozsáhlé akce hasičů, kteří se ho snaží dostat pod kontrolu. Požár se šíří i do obydlených oblastí, desítky lidí již byly evakuovány ve městech Méntrida a Calypo Fado. Došlo také k uzavření několika dálnic. Kouř a popel z požáru se dostal až nad hlavní město.
Podle údajů služby Copernicus je Evropa nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě. Vědci varují, že změna klimatu zvyšuje četnost a intenzitu veder a sucha, zejména v jižní Evropě, čímž se tento region stává zranitelnějším vůči požárům.