Článek
K vlně veder a extrémně vysokým teplotám v západní a střední Evropě přispěla tlaková výše, která do této oblasti přinášela slunečné počasí, ale hlavně velmi teplý a suchý vzduch ze severní Afriky.
V Česku ji ukončil až čtvrteční příchod studené fronty, která přinesla i silné bouřky.
Na mnoha stanicích nejen v Česku předtím padaly teplotní rekordy, a to nejen denní, ale i měsíční.

Vývoj vlny veder v Evropě
Absolutní rekordy odolaly, v žádném státě pokořen nebyl. Státy Beneluxu, Francie a Německo ho mají z roku 2019, Španělsko s Itálií ze srpna 2021.
Středa 2. 7. byla v Německu nejteplejším dnem roku, ve Wunstorfu v Dolním Sasku odpoledne naměřili 39,6 stupně Celsia. Na většině území našeho souseda se teploty dostaly nad 30 °C. Německý absolutní rekord je 42, 6 °C z července 2019.
Spousta stanic zaznamenala rekordní denní hodnoty a některé i vůbec nejvyšší teplotu v historii měření na daném místě (například Bochum 37,4 °C). Červencový rekord zaznamenali i kousek za českými hranicemi v Drážďanech, kde naměřili 36,6 °C.
Ve Francii bylo na některých místech i o víc než 10 °C tepleji než obvykle. Nejteplejším dnem byly 30. červen a 1. červenec, kdy měla velká část země teploty nad 40 °C. V Paříži naměřili 38 °C.

Vlna veder zasáhla i Paříž.
I ve Francii byla překonána řada denních i měsíčních rekordů. A to jak v případě denních maxim, tak i u teplot v noci. Nejvyšší teplota za celou vlnu veder byla 41,9 °C ve Vinsobres v regionu Auvergne-Rhone-Alpes. Absolutní rekord pro Francii je 46 °C z června 2019.
Velmi vysoké teploty byly i na Slovensku. Ve Vysokých Tatrách na stanici Skalnaté pleso naměřili ve čtvrtek 3. července v nadmořské výšce 1751 metrů teplotu 26,8 °C, což je nejvyšší hodnota v historii u této stanice, která zaznamenává teploty od roku 1950. Rekord na stanici, jež se nachází výš než vrchol nejvyšší české hory, ale ještě bude muset být verifikován.
Vlna veder se nevyhnula ani Polsku. Ve Varšavě naměřili 37 °C, což je jen 0,1 °C od historického červencového maxima pro toto hlavní město.
Ve Španělsku zažívají extrém už měsíc
Na Pyrenejském poloostrově bylo nad 40 °C každý den už od minulého týdne. V neděli v Portugalsku zaznamenali teplotu 46,6 °C v městečku Mora v okrese Évora. Jde o nejvyšší červnovou hodnotu v historii země. Rekord byl poprvé překonán už v sobotu, kdy bylo na stanici Alvega 45,4 °C. Předchozí nejvyšší hodnota byla 44,9 °C z roku 2017.
Rekordní teplotu pro měsíc červen naměřili i ve Španělsku. Na stanici El Granado v Andalusii bylo v sobotu 28. června 46 °C. Červen byl nejspíše nejteplejší ve Španělsku za posledních 100 let. Absolutní rekord pro Španělsko je 47,6 °C (srpen 2021).
Na spoustě míst ve Španělsku byly problémem nejen vysoké teploty přes den, ale také v noci. Například v Barceloně zaznamenali poslední červnový den nejnižší noční teplotu 25,8 °C, což je nejvyšší červnová hodnota v historii města. Začátkem července byla noční minima ještě vyšší - v Osuně nespadla v noci rtuť teploměru pod 28,2 °C.
V katalánské metropoli jsou teploty vysoko nad průměrem už od začátku června. Některé dny je i více než o 5 °C tepleji než obvykle. V průměru za posledních 30 dní je odchylka od normálu 4 °C. V celém Španělsku jsou teploty už více než měsíc o dva i více stupňů nad normálem.

V Barceloně se lidé chladí v moři.
V Itálii zaznamenali také 40 °C, a to ve Florencii. Vysoké teploty byly údajně i jednou z příčin tamního blackoutu.
Červen byl nejteplejším měsícem v historii měření i v Anglii, v průměru byl o 3 °C teplejší, než je obvyklé.
Vlna veder postihla i Slovinsko, tam i díky extrémně vysokým teplotám na konci června skončil červen 2025 jako nejteplejší v historii. Extrémní vedra byla i na Balkáně, kdy v Bosně naměřili přes 40 °C a v Řecku měli v noci více než 30 °C.
Podle WMO je tato vlna veder výjimečná jak z hlediska rozsahu, tak i vzhledem k roční době, protože tyto epizody extrémních veder se obvykle vyskytují na vrcholu léta.
V Česku byla během uplynulé vlny veder nejteplejší středa, kdy naměřili na stanici Husinec, Řež 37,4 °C. Nejvyšší teplota v historii země se datuje k 20. srpnu 2012, tehdy v Dobřichovicích naměřili 40,4 °C.
Teploty Středozemního moře jsou na danou roční dobu rovněž výjimečně vysoké, což posiluje tendenci k extrémním teplotám nad pevninou.
Vysoké teploty na mnoha místech na rozdíl od Česka pokračují a během léta lze čekat určitě i další, svou rozsáhlostí, délkou a extrémností byla ale ta uplynulá mimořádná.
Vedra neznamenají pouze nápor na organismus, ale zvyšují také riziko požárů, s nimiž se potýkají ve Španělsku, Řecku či Turecku. V Řecku byly evakuovány asi 3000 lidí včetně desítek českých turistů z požárem zasažené oblasti ostrova Kréta, v Turecku hasiči bojují se dvěma rozsáhlými požáry v turisticky oblíbeném izmirském regionu na východě země.