Článek
Vědci z Australian National University ve své studii publikované v prestižním časopise Personality and Individual Differences analyzovali data od více než 800 dobrovolníků ve věku 18–25 let žijících v romantickém partnerském vztahu. Data se týkala čtyř klíčových aspektů lásky: intenzity citů, obsedantní myšlenky na partnera, míry oddanosti a frekvence sexuálního styku. Na základě této analýzy vědci došli k závěru, že se lidé milují velmi rozdílně, a identifikovali čtyři typy milenců.
Mezi nejpočetnější skupinu se řadí tzv. umírnění romantici, následují intenzivní romantici, poté vlažní romantici a nejméně početný typ jsou libidinózní romantici.
„Láska přitom není jen o emocích. To jakým způsobem se zamilováváme, ovlivňuje řada dalších věcí, od našich spánkových návyků, spotřeby kofeinu až po životní styl,“ upozorňuje vedoucí výzkumu Adam Bode.
Umírnění romantici
Umírněných romantiků je podle vědců v naší populaci nejvíce, zhruba 41 %. Charakterizováni jsou relativně nízkou intenzitou lásky i nízkou mírou obsedantního myšlení a zároveň relativně vysokou partnerskou oddaností a mírnou frekvencí sexu. Milování si tento typ užívá průměrně 2,5krát týdně.
Umírnění romantici jsou častěji muži (asi 58 % z nich). Ve vztahu jsou spíše rezervovaní, nevyhledávají intenzivní citovou blízkost ani příliš vášně. Patří mezi ty, kdo netouží po dětech ani extra dobrodružství. Je také nejméně pravděpodobné, že se ve svém životě stanou uživateli antidepresiv.
Intenzivní romantici
Intenzivních romantiků je mezi námi asi 29 %. „Pro tuto skupinu je typická intenzivní zamilovanost, dokážou být svými protějšky doslova posedlí. Sex si tito milenci užívají v průměru třikrát týdně a jsou ze všech skupin ve svých vztazích nejspokojenější,“ vysvětluje odbornice na zdravou sexualitu Lucie Slováčková z Růžového slona, obchodu z erotickými pomůckami.
V této skupině byl rovněž zaznamenán nejvyšší podíl lidí, kteří se do protějšku zamilovali ještě dříve, než vztah s nimi vůbec začal.
Intenzivní romantici jsou zároveň jedinou skupinou, v níž mají převahu ženy (60 %), bývají svědomití a pracovití, nejméně riskují při řízení a vyhýbají se věcem, jako je alkohol, drogy a cigarety.
Vlažní romantici
Vlažné romantiky charakterizuje častá zamilovanost, která ve srovnání s ostatními typy ale trvá nejkratší dobu a je také nejméně intenzivní. Sex má tato skupina průměrně dvakrát týdně a je jich mezi námi asi 20 %.
Vlažní romantici jsou častěji muži (59 %) a introverti a mívají nejméně uspokojivý vztah a sami si nejsou nikdy jistí, ani láskou a zamilovaností svých protějšků.
Tito lidé mají také nejčastěji sklony k rizikovému řízení, pití alkoholu a užívání drog.
Libidinózní romantici
Libidózních romantiků je nejméně (10 %). Nejvýraznější charakteristikou těchto milenců je mimořádná frekvence sexu. Ten si dopřávají průměrně 10krát týdně.
Zároveň prožívají poměrně vysokou intenzitu lásky, mají relativně vysokou míru obsedantního myšlení a relativně vysokou partnerskou oddanost. Zamilovanost u této skupiny také trvá nejdéle, a to přesto, že více než citové zapojení je pro ně důležitá fyzická stránka, tedy i fyzické uspokojení.
V této skupině mírně převažují muži a vědci u ní vypozorovali nejvyšší kvalitu života. Tito milenci bývají nejspokojenější a skutečně jen zřídka se u nich objevují psychické problémy – úzkost či deprese.
„Je mezi nimi také nejvíce lidí, kteří rádi cestují, utrácí peníze ve velkém a jsou závislí na cigaretách,“ uzavírá Bode.