Hlavní obsah

Zemřel Petr Hošek ze skupiny Plexis

23. 1. 2023, 11:22

Po krátké nemoci zemřel v pondělí ráno Petr Hošek, zakladatel, zpěvák a baskytarista skupiny Plexis. Bylo mu 55 let. Na sociálních sítích to uvedli jeho přátelé, Novinkám to potvrdil Jan Košař, manažer skupiny.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Petr Hošek

Článek

Petr Hošek založil Plexis v roce 1984, poprvé vystoupili ještě v témže roce na menším festivalu v Českém Meziříčí. Již před revolucí se kapela zařadila mezi nejvýraznější punkové formace na zdejší scéně, brzy získala značnou popularitu.

Její první album vyšlo v roce 1990 pod názvem Půlnoční rebel. Byly na něm písně, které hrála v předcházejících letech, byl na něm také patrný příklon k rocku. U fanoušků uspělo a kapele to dopomohlo k tomu, že se stala vyhledávanou jak jimi, tak pořadateli koncertů.

„V podstatě jsem se hudbou živil ještě předtím, než vznikli Plexis. Dělal jsem bedňáka různým kapelám a za to jsem bral nějaké peníze. Před revolucí jsem dělal v loutkovém divadle a v paláci Žofín. Od roku 1989 jsem se začal hudbou živit. Přesněji s ní přežívám. Kdybych měl rodinu a děti, nestačilo by to. Jsem ale sám a peníze, které vydělám, mi stačí. Předesílám, že si neříkáme za koncert horentní honoráře. Jsme poměrně laciná kapela. Když slyším, o jaké peníze si říkají některé jiné punkrockové party, zvedá se mi z toho žaludek,“ řekl Hošek v rozhovoru pro Novinky.cz před čtyřmi lety.

Petr Hošek z Plexis: Budu hrát, dokud nepadnu

Kultura

Na dalších deskách už se Plexis vrátili k punku, muzice, která je od začátku definovala. Celkem vydali sedm alb, to poslední v roce 2017 pod názvem Kašpar v nesnázích.

Loni v kapele došlo k výměně muzikantů. Nebylo to poprvé, skupina to už v minulosti několikrát z různých důvodů udělala. V nové sestavě se chystala realizovat nové skladby a vydat album.

„Punk rock budu hrát, dokud nepadnu. Mám to tak nastavené. Jednou se mi to už stalo. Na koncertě v Berouně to se mnou na jevišti švihlo a já se probudil po několika hodinách v hořovické nemocnici. Byl to silný epileptický záchvat, ale vůbec si ho nepamatuju. A hraju dál,“ svěřil se Hošek v uvedeném rozhovoru.

Plexis prošli i složitým obdobím drogové závislosti, o které zpívají na desce White Killer z roku 1992. V době své největší slávy, v roce 1994, si zahráli jako předkapela amerických Ramones v pražské Lucerně. V prosinci roku 2017 měli při návratu z koncertu v Třebíči na dálnici D1 nehodu, při které zemřela dvaadvacetiletá žena, kterou vezli.

Punkový silvestr s Plexis

Kultura

Reklama

Související témata:

Výběr článků