Článek
Obžalovaný s verdiktem nesouhlasil a proti verdiktu podal odpor. Případ tak bude soud projednávat v hlavním líčení.
Dvaapadesátiletý muž nabízí v rámci svého podnikání řešení vztahů, terapeutická sezení, výklady z karet či alternativní léčbu k získání životní energie. Podle závěrů soudní znalkyně jde ale člověka, který z psychologického hlediska sám vyžaduje zvýšenou míru kontroly.
„Má potřebu ovlivňovat a řídit chování druhých zejména prostřednictvím emocionální manipulace, morálního nátlaku, případně sebepoškozujících výroků jako formy vydírání,“ stojí ve znaleckém posudku psychiatričky, který zmiňuje obžaloba.
Podle závěru znalkyně vykazuje obviněný výrazné dispozice k agresivnímu jednání, které má často manipulativní a kontrolující charakter s cílem ponížit sebevědomí druhé osoby.
„Ve stresových situacích má tendenci přecházet z verbální agrese a sarkasmu až k výhrůžkám popřípadě i fyzickému napadení. Nízká frustrační tolerance a výrazné rysy egocentrismu u něj vytvářejí podhoubí pro impulzivní reakce,“ konstatovala odbornice.

Obžalovaný u plzeňského okresního soudu
K incidentu s manželkou došlo loni v lednu ve společném bytě. „Poškozenou nejprve shodil na postel a zatlačil jí obličej do matrace tak, že nemohla dýchat. Ruce jí přitom držel za zády a říkal, že už jenom přemýšlí, kdy a jak ji zabije,“ popsala státní zástupkyně dramatické okamžiky.
Muž poté povolil sevření a ženě řekl, že je nesmysl, aby dcera měla mrtvou maminku a tatínka v kriminále. „K tomu pak dodal, že až ji zabije, zabije i dceru a nakonec i sebe,“ dodala žalobkyně s tím, že u poškozené jednání partnera vyvolalo reálný strach o život a o život jejich společné dcery. „Proto se obviněnému začala omlouvat a slibovat, že už bude vzornou manželkou,“ doplnila státní zástupkyně.
Nechal se srazit autobusem
Že by mohl obviněný splnit své výhrůžky, se žena přesvědčila o dva měsíce později. Poté, co mu oznámila, že se chce rozvést, nechal se Karel D. srazit autobusem. Policisté ho za to obvinili z přečinu poškození cizí věci. Soud nakonec trestní stíhání podmíněně zastavil.
Událost se stala v ulici Eduarda Beneše v plzeňské městské části Bory. „V úmyslu spáchat sebevraždu vběhl z travnatého pásu po pravé straně vozovky do jízdy autobusu, který ho přední částí srazil,“ popsal nehodu státní zástupce Pavel Tolar. Záchranka tehdy převezla zraněného muže ve vážném stavu do nemocnice, kde strávil tři a půl měsíce.

Autobus na místě nehody
Šok pro řidiče a cestující
Před soudem Karel D. řekl, že mu není líto ani tak škody na majetku, ale toho, že způsobil psychický šok řidiči a cestujícím.
„Za to se omlouvám,“ uvedl. Jako důvod pokusu o sebevraždu uvedl rodinné problémy. „Ten den mi manželka oznámila, že se chce se mnou rozvést. Snažil jsem se ji ještě od toho odradit, ale bylo jasné, že svůj postoj nezmění. Byl jsem z toho ve velkém stresu, rodinu považuji za smysl života,“ vypověděl o situaci, která předcházela sebevražednému činu.
Muže ale nakonec soud nepotrestal. Podle něj byly splněny podmínky pro odklon od trestního řízení. „Zohlednila jsem charakter trestného činu, doznání obžalovaného a skutečnost, že uhradil škodu v plném rozsahu,“ vysvětila předsedkyně senátu.