Hlavní obsah

Těhotné se proti covidu často neočkují. Riskují život

26. 11. 2021, 6:51

I v těhotenství je nutné nechat se očkovat proti covidu, burcují lékaři. Jak Novinkám sdělil primář podolské porodnice v Praze Hynek Heřman, mezi rodičkami vysoce převažují neočkované, a to asi z 84 procent.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

„Že se nemají očkovat těhotné, to je vražedný nesmysl. Naopak se prokázalo, že těhotenství je rizikový stav vážného průběhu covidu. Máme případy žen, které rodily císařským řezem a pak rovnou šly na ventilátor a zemřely. Přitom se mohly naočkovat,“ řekl Novinkám prezident České lékařské komory Milan Kubek.

S nešťastnými osudy žen se setkal i primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal. „V minulé vlně jsme měli dvě těhotné, jedna to dala bez nutnosti napojení na umělou plicní ventilaci a rychle se zotavila, druhou jsme museli přeložit do Brna a o jejím osudu mám informace jen z doslechu. A co si pamatuji, nebyl nijak příznivý. Třetí pacientka se nyní zotavuje z těžkého stavu, ale bohužel gravidita se spontánně ukončila,“ uvedl pro Novinky.

Zdravé děti rodí i matky s covidem

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Hynek Heřman potvrdil, že v těhotenství skutečně ženám hrozí těžší průběh covidu. „Covid může zkracovat délku těhotenství se všemi z toho vyplývajícími důsledky, jako je riziko nutnosti operačního ukončení těhotenství, riziko předčasného ukončení těhotenství s následnou dlouhodobou péčí o nedonošeného novorozence apod. Důvodem je buď klinický stav matky, nebo dítěte,“ napsal Právu.

„Bezpečné pro matku i dítě“

Optimální je proto podle něj této situaci předejít. „Bohužel tato infekce několikanásobně více může ohrozit těhotnou a i to je důvod pro terapeutická opatření, která jsou doporučena celosvětově. Jedno z takových opatření je např. podávání nízkomolekulárního heparinu u symptomatických těhotných, dalším opatřením je již opakovaně publiko­vané podání monoklonálních protilátek v graviditě. Každopádně zásadní je umožnění a silné doporučení k očkování v době těhotenství i v období laktace,“ dodal primář.

Nastávající matky tak ale často nečiní. Přesná čísla, kolik gravidních žen je očkovaných a kolik ne, však ministerstvo zdravotnictví nemá. Jak potvrdil Novinkám mluvčí resortu Da­niel Köppl, stát těhotné zvlášť evidovat ani nemůže.

Vlastní zkušenosti však má právě podolská nemocnice, která ročně provede přes pět tisíc porodů. „Z našeho souboru žen, které porodily v naší porodnici, bylo naočkováno pouze 16 procent z nich,“ poznamenal Heřman.

Britské nemocnice hlásí sedminásobný nárůst těhotných pacientek s covidem

Očkováním přitom ženy neriskují. „Zkušenosti od nás i ze zahraničí ukazují, že je toto očkování jak účinné, tak bezpečné pro matku i plod. Bohužel postoj těhotných k očkování je stále nejednoznačný, zejména proto, že dostávají nejrůznější rady jak od laické, tak někdy i odborné veřejnosti. Rádi bychom v tomto směru podpořili jasné doporučení k preventivnímu očkování v průběhu gravidity,“ dodal primář.

Gynekologové chtěli očkovat

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák Novinkám přiznal, že i mezi gynekology a porodníky jsou lidé, kteří jsou k vakcíně proti covidu skeptičtí. Jiní se potom naopak chtěli zapojit do očkování. „Stát o vakcinaci proti covidu v našich ordinacích neprojevil zájem, i když jsme se nabízeli. Realizace vakcinace je tedy na jiných subjektech,“ podotkl.

Domnívá se, že tlak na těhotné, aby se očkovaly, nepadá na úrodnou půdu. „Těhotné ženy, které vakcinaci proti covidu důvěřují, již většinou absolvovaly očkování před otěhotněním. Neočkované těhotné jsou obvykle ty, které důvěru k vakcínám proti covidu nemají. U těch zájem o vakcinaci v graviditě patrně očekávat nelze,“ podotkl.

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření od pátku platí

I vedoucí lékař perinatologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové Marian Kacerovský se s neočkovanými ženami v jiném stavu setkává běžně. „Většina těhotných žen s infekcí covidu-19 na našem pracovišti není očkovaná proti SARS-CoV-2. Podobné zkušenosti mají také kolegové z jiných regionů,“ sdělil Právu.

„Covid se chová jako každá jiná virová infekce v těhotenství. Prostě probíhá s těžším průběhem,“ dodal. „Těchto případů bylo relativně hodně již v jarní vlně a nyní se bohužel situace opakuje. Proto bych chtěl apelovat na všechny těhotné a kojící ženy, aby se nechaly očkovat. Je to bezpečný krok, který může zachránit zdraví i život těhotné ženy i jejího plodu,“ doplnil Kacerovský.

Kdykoli od 13. týdne

K očkování těhotných žen vydala už v červnu stanovisko Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve spolupráci s Českou gynekologickou a porodnickou společností ČLS JEP.

Podle něj mají vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covidem těhotné ženy ve třetím trimestru. Dalšími rizikovými faktory jsou věk nad 35 let, obezita, pregestační diabetes mellitus, preexistující hypertenze a jiná chronická onemocnění.

Očkování dvěma dávkami má platit jen devět měsíců

„Očkování v těhotenství je vhodné plánovat po dokončeném 12. týdnu těhotenství, tj. kdykoli od 13. týdne těhotenství. Prvních 12 týdnů těhotenství je nejdůležitějších pro vývoj dítěte. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covidu je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu,“ dodávají společnosti.

Před očkováním žen v produktivním věku však není nutné provádět těhotenský test. U žen plánujících těhotenství pak není nutné po očkování početí oddalovat.

„Neexistuje absolutně žádný důkaz a žádný teoretický důvod, že by některá z vakcín proti onemocnění covid-19 mohla ovlivnit plodnost žen nebo mužů. Studie na zvířatech nenaznačily žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu. Očkování nezpůsobuje neplodnost. Očkování nemůže ovlivnit ani léčbu plodnosti,“ dodávají lékaři.

Reklama

Výběr článků