Hlavní obsah

Britské nemocnice hlásí sedminásobný nárůst těhotných pacientek s covidem

1. 8. 2021, 11:33

Nemocnice ve Spojeném království přijímají čím dál víc těhotných žen. Od jara vzrostl počet těchto hospitalizovaných pacientek sedminásobně. V drtivé většině se jedná o ženy, které se nenechaly očkovat proti covidu. Podle britského deníku The Daily Mail na to upozornila analýza Oxfordské univerzity.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Ta čísla rychle rostou. Děti se často musí rodit předčasně, akutním císařským řezem, protože matky jsou těžce nemocné,“ cituje list jednoho z lékařů jednotky intenzivní péče v Midlands.

Případy spojuje jedna věc – z 99 procent se jedná o neočkované nastávající matky, dodává analýza z Oxfordu. Více než polovina (60 %) těhotných žen, které se v Británii dostanou do nemocnice, následně končí na intenzivní péči.

Indická varianta delta je větším rizikem pro těhotné

Vakcínu si ve Spojeném království nechala podat jen každá dvanáctá těhotná žena. Vakcínu ve Spojeném království odmítlo 58 procent těhotných žen, kterým byla nabídnuta. Většina z nich přitom uvedla, že by chtěly počkat na výsledky dlouhodobých studií, jelikož se obávají především vlivu očkovacích látek na nenarozené dítě.

Také to může být důvod aktuálního stavu. Zatímco v květnu přijímali do nemocnice v průměru 28 těhotných pacientek, nyní už to je přes 200.

Anglie se zřejmě otevře naočkovaným turistům z EU

K váhání s očkováním přitom není důvod. Data ze Spojených států vycházející ze studií na 130 tisících těhotných ženách ve Spojených státech prokazují, že používané vakcíny jsou účinné a bezpečné právě i pro těhotné ženy.

„Dostáváme teď data o bezpečnosti vakcín v těhotenství. Už víme, že vakcíny nezvyšují riziko úmrtí při porodu ani potratu,“ potvrdila mluvčí Královské komory porodníků a gynekologů Asma Khalilová.

Reklama

Výběr článků