Hlavní obsah

Očkování dvěma dávkami má platit jen devět měsíců

25. 11. 2021, 17:07 • Aktualizováno 25. 11. 2021, 17:48

Očkování dvěma dávkami by nově mělo platit jen devět měsíců, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nyní dvě dávky mají v covid pasech platnost zhruba do roku 2025. Platnost očkování by měla prodloužit třetí dávka.

Babiš: EK doporučila platnost certifikátu 9 měsíců a schválila vakcínu pro děti od 5 letVideo: ČTK

 
Článek

Omezení platnosti certifikátů navrhla ve čtvrtek Evropská komise.

„Nařízení platí pro celou EU a předpokládáme, že touto cestou půjdeme, dává to největší logiku, aby ten certifikát lidem platil devět měsíců. Návrh Evropské komise je rozumný,” řekl Vojtěch. Podle něj začne ministerstvo na úpravě pracovat.

Povinné očkování pro lidi nad 50 let, zvažuje vláda

Certifikáty mají být podle EK nadále k dispozici nejen lidem očkovaným či po prodělané nemoci covid-19, ale také po negativním testu. Státy by nově měly posuzovat lidi přijíždějící ze zahraničí právě podle jejich covidových pasů, spíše než podle nákazy v místě jejich původu. V Česku se ale na většinu míst testy neuznávají.

Unijní země začaly v posledních týdnech v reakci na nový nárůst počtu nakažených koronavirem doporučovat svým občanům posilující dávku vakcíny. Ministři členských států Unie se tento týden shodli, že by další dávkou vakcíny měla být podmíněna platnost covidových pasů, které umožňují lidem cestovat přes hranice i v době pandemických omezení.

Rakousko je krok od zavedení povinných covidových pasů u zaměstnanců

Na dobu platnosti očkování však země neměly jednotný pohled, a komise proto navrhla devět měsíců. To pro většinu lidí očkovaných v letošním roce znamená, že před další letní dovolenou v zahraničí se budou muset nechat přeočkovat. Pro lidi, kteří již posilující dávku mají, návrh žádnou konkrétní dobu platnosti nestanovuje kvůli nedostatku vědeckých důkazů o době její účinnosti. Komise však uvedla, že „s ohledem na přibývající údaje se dá očekávat, že ochrana z posilujících vakcín může vydržet déle než ta u původního očkování“.

Testy budou uznávány dál

Některé státy včetně Česka přestaly uznávat testy jako kritérium rovnocenné očkování či prodělané nemoci, komise je však chce v rámci unijních certifikátů zachovat. V závažných případech však budou státy vůči neočkovaným moci uplatňovat zvláštní podmínky.

„Stále je příliš mnoho lidí, kteří nejsou chráněni vakcínami. Aby všichni mohli bezpečně cestovat i žít, musíme urgentně dosáhnout výrazně vyššího poměru očkovaných,“ uvedla ve čtvrtek eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, podle níž EU v průměru naočkovala 65 procent obyvatel.

Očkovaným dvěma dávkami covid pas jen na půl roku, vyzývá lékařská komora

Komise v této souvislosti navrhla, aby unijní státy nařizovaly povinnou karanténu pro lidi přijíždějící z regionů s výrazně vysokým počtem nově nakažených, které jsou na mapě Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) označeny tmavě červenou barvou. Toto pravidlo se nemá vztahovat na lidi očkované nebo ty, kteří se z nemoci v posledním půlroce zotavili. Ostatní budou potřebovat test a budou muset do karantény.

Výjimky z cestovních omezení mají mít podle komise děti do 12 let a pracovníci klíčových profesí.

Jednotlivé státy stejně jako dosud budou moci ve výjimečných případech přijít s vlastními požadavky na lidi přijíždějící z nejhůře zasažených oblastí. Unijní země přitom od léta společná pravidla covidových pasů akceptovaly a komise očekává, že s nimi budou souhlasit i nadále. Pokud státy změny podpoří, začnou platit 10. ledna.

Reklama

Výběr článků