Hlavní obsah

Posilující dávka naší vakcíny chrání před omikronem, tvrdí Moderna

20. 12. 2021, 13:57

Americká společnost Moderna uvedla, že posilující dávka její vakcíny proti covidu-19 se při laboratorních testech ukázala jako účinná proti rychle se šířící koronavirové variantě omikron. Připustila, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu, informovala agentura Reuters.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Moderna skončila čtvrtletí v zisku.

Článek

Z výsledků, které dosud neprošly recenzním řízením, vyplývá, že dvě dávky vakcíny Moderna vytvářejí nízkou úroveň protilátek vůči variantě omikron, avšak třetí - posilující - 50mikrogramová dávka je zvyšuje 37krát. Stomikrogramová posilující dávka téže vakcíny zvýšila hladinu protilátek 80násobně.

Omikron v Evropě převálcuje současné varianty do měsíce, počítá vědec

Koronavirus

Podobné výsledky zveřejnily před zhruba dvěma týdny také společnosti Pfizer a BioNTech. Podle nich posilující dávka jimi vyráběné covidové vakcíny zvyšuje ochranu proti omikronu 25krát oproti dvoudávkovému režimu.

Farmaceutická firma Moderna uvedla, že se rozhodla přezkoumat účinnost své vakcíny mRNA-1273 částečně s ohledem na rychlost, jakou se varianta omikron v současnosti šíří. Navzdory uspokojivým výsledkům u posilující dávky však nadále plánuje vyvinout zvláštní vakcínu určenou pro ochranu před omikronem. Začátkem příštího roku chce zahájit klinické testy.

Pfizer testuje třetí dávku u dětí do pěti let. Dvě dost nechrání

Zahraniční

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe. Od té doby se objevila už v 89 zemích, uvedla v sobotu Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní se v oblastech s komunitním přenosem nákazy počet případů omikronu zdvojnásobuje - vždy zhruba po půldruhém dni až třech dnech. Dodala však, že o této variantě stále není známo mnoho informací, včetně závažnosti způsobovaného onemocnění covid-19.

Reklama

Související témata:

Výběr článků