Hlavní obsah

Pokuty za roušky na místě. Vláda chce posílit pravomoci policie při kontrole opatření

24. 10. 2021, 16:14 – Praha

Vláda plánuje projednávat novelu, která upravuje v souvislosti s epidemií koronaviru pravomoci státní i obecní policie tak, aby mohla pokutovat porušení protikoronavirových opatření na místě. Normu už jednou odmítl Senát a poslanci v červnu neměli dost hlasů, aby veto horní komory přehlasovali.

Foto: Aktu.cz

Policie na pražské náplavce kontroluje dodržování opatření (snímek z 31. března 2021)

Článek

Policistům a strážníkům má dát norma obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů a firem i pokutou na místě. Návrh zákona ministerstvo vložilo v pátek do legislativní knihovny, aby byl projednán v co nejbližší době.

Vládní novelu, podle níž by podnikatelům a firmám hrozily až třímilionové sankce za porušování omezení vydaných podle krizového zákona, se Sněmovně nepodařilo prosadit v první polovině roku. Kabinet ji připravil koncem roku 2020 kvůli koronavirové krizi, protože jí zákonný podklad pro ukládání pokut podnikatelům a firmám za porušování restrikcí vydaných na základě krizového zákona chyběl.

„Stejné chyby jako loni.“ Opozice kritizuje vládu

Domácí

Senát předlohu zamítl už v lednu. V dolní komoře se hlasování o ní odkládalo, protože provládním stranám chybělo kvůli karanténám a nákazám poslanců nejméně 101 hlasů pro prosazení novely. V červnu pro ni zvedlo ruku 79 ze 161 přítomných poslanců. Pro přehlasování senátního veta nehlasovali ani někteří poslanci koaličních ANO a ČSSD, a také komunistů, kteří menšinový kabinet v dolní komoře do poloviny dubna tolerovali.

Senátoři zamítnutí novely zdůvodňovali tím, že je horní hranice pokuty neúměrně vysoká a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady restrikcí. Poukazovali na to, že vládní opatření proti koronaviru byla přijímána prakticky každodenně a s mnoha výjimkami a byla tím nepřehledná.

Lékař Balík: Školy nezavírejme, kontrolujme covid pasy

Koronavirus

Po oslabení epidemie během léta nyní šíření koronaviru znovu sílí. Vláda v uplynulém týdnu přijala nová opatření včetně povinnosti restauratérů kontrolovat doklady hostů o bezinfekčnosti. V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 45.

Reklama

Související témata:

Výběr článků