Hlavní obsah

Nechceme vakcínu druhé kategorie, bouří se ve vídeňských nemocnicích

9. 2. 2021, 11:53 – Vídeň

Ve vídeňských nemocnicích se zaměstnanci bouří proti očkování vakcínou AstraZeneca, píše server Kurier.at. Mnozí se cítí být podvedeni, protože měli být naočkováni preparátem společnosti Pfizer/BioNTech, jenž vzhledem k výpadku dodávek bude nahrazen právě AstraZenecou.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Je to vakcína druhé kategorie,“ řekla agentuře APA jedna z postižených. Další tvrdí, že nedodrží termín očkování. „Vakcína AstraZeneca mě nepřesvědčila. Raději bych nebyl očkován vůbec,“ prohlásil.

Vakcína od AstraZeneky není proti jihoafrické variantě účinná, ukázala studie

Koronavirus

K výhradám proti očkování vakcínou AstraZeneca nepřispělo ani rozhodnutí vlády v Jihoafrické republice. Ta v neděli oznámila, že pozastaví očkování touto vakcínou a počká na doporučení vědců, jak postupovat. Vakcína od AstraZeneky totiž vykázala asi 10procentní účinnost proti mírné a středně těžké infekci způsobené jihoafrickou variantou koronaviru. Vyplývá to ze studie vědců, na kterou upozornil britský deník Guardian.

Hranice pro to, aby byla vakcína schválena jako účinná, je například u Amerického úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) přísná, dosahuje 50 procent.

V JAR stáhli vakcínu od AstraZeneky. Na mírný průběh prý účinkuje jen omezeně

Koronavirus

V Rakousku přitom jihoafrická mutace koronaviru řádí ve spolkové zemi Tyrolsko. Momentálně se spekuluje o tom, aby byla tato spolková země na měsíc odříznuta od okolního světa.

Vídeňská zdravotnická organizace potvrdila, že v nemocnicích v rakouské metropoli panuje značně „negativní naladění proti vakcíně AstraZeneca“. Zástupci této organizace ale nemohou pochopit nechuť vůči této látce. „Jedná se o licencovanou vakcínu s prokázanou vysokou účinností jako ostatní použité vakcíny,“ tvrdí mluvčí organizace.

Obavy jsou zbytečné, tvrdí ředitelka péče AstraZeneca

Domácí

Potvrzená 70procentní účinnost je podle organizace vyšší než účinnost očkování proti chřipce. „Snažíme se přesvědčit lidi, že není absolutně žádný důvod touto vakcínou neočkovat,“ uvedla organizace.

Reklama

Výběr článků