Hlavní obsah

Lékaři i opozice zasypali Blatného požadavky

30. 10. 2020, 11:34
Právo, Oldřich Danda

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve funkci nepobyl ani pár minut a už na něj začaly ze všech stran pršet požadavky, aby zpřísnil nebo naopak rozvolnil opatření proti koronaviru. Opozice i profesní svazy popřály Blatnému hodně štěstí, ale ihned ho zahltily naléhavými žádostmi.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Článek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že budou Blatného tlačit, aby ještě víc přitáhl šrouby. „Není na co čekat, budu pana ministra přesvědčovat, aby ve vládě prosazoval co nejtvrdší lockdown, protože Izrael nám ukázal cestu, že se dá zastavit i rozjetá epidemie, jen je potřeba zatnout zuby,“ řekl Kubek v ČT.

Dodal, že salámová metoda nefunguje a zbytečně umírají lidé. Podle něj matematické modely ukazují, že se nemocnice zahltí okolo 10. listopadu. „Regionální problémy už máme nyní, nemocnice odložily nejen odkladné úkony, ale už se omezuje i onkologická léčba nebo operace srdce,“ varoval Kubek.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel řekl, že nový ministr se svým projevem dobře zapsal. „Bylo mi sympatické, že chce rozhodnutí dělat až po seznámení s fakty, aby je nemusel brzy měnit. Mohla by to být záruka, že opatření budou srozumitelná a nebudou se často měnit,“ dodal Engel.

První rozhovor s ministrem Blatným: Data zatím ukazují, že lockdown nebude nezbytný

Domácí

Se svým požadavkem přišla i Česká unie sportu, která zase ministra i premiéra vyzvala, aby znovu povolili tréninky profesionálních sportovců na vnitřních sportovištích.

Senátoři ODS a TOP 09 vyzvali Blatného, aby přehodnotil omezení otevírací doby v obchodech. Obávají se kumulace lidí mezi regály v odpoledních hodinách a v sobotu, podle nich by se tak opatření minulo zamýšleným účinkem. „Naprosto nerozumím zúžení otevírací doby obchodů,“ řekl předseda klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS).

Od středy musí obchody zavírat ve 20.00 a v neděli musí zůstat úplně zavřené. Opozice chce od ministra více dat a předpovědí, jak bude vláda postupovat. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan řekl, že budou v pátek hlasovat ve Sněmovně o prodloužení stavu nouze, pokud je vláda přesvědčí, že současná opatření nefungují a nejsou respektována. „A když nám pan ministr ukáže prediktivní modely, co se bude v nejbližších týdnech dít,“ řekl Rakušan.

Změňme strach v respekt, tak můžeme získat sílu, řekl nový ministr zdravotnictví Blatný

Domácí

Předseda SPD Tomio Okamura jde ve svých požadavcích ještě dál. „Chceme po novém ministrovi, aby představil dlouhodobá řešení, co bude za půl roku, za rok, protože chybí scénář, jak postupovat, a lidem chybí jistota,“ řekl Okamura v ČT. Dodal, že prodloužení nouzového stavu podpoří, ale jen o deset dnů.

Také piráti chtějí hlasovat jen o prodloužení o dva týdny. První místopředsedkyně pirátů Olga Richterová ocenila, že Blatný působil vstřícně, a podle ní nevadí, že nemá politické zkušenosti. Nový ministr by si podle ní měl uvědomit, že je potřeba pamatovat i na sociální zařízení. „Pokud se povede, aby v sociálních zařízeních zvládali lehčí průběhy nemoci, tak to ulehčí nemocnicím,“ poznamenala Richterová.

Šéf ODS Petr Fiala napsal: „Přeji Janu Blatnému, aby zvládl ministerskou funkci mnohem lépe než jeho předchůdci. Je to nyní v zájmu všech občanů ČR.“

Blatný: Respekt místo strachu

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podle svých slov nepochybuje, že Blatný je úspěšný lékař. „Nejzásadnější úkol, který ale musí zvládnout, je získat takovou autoritu u premiéra, že bude schopen prosadit odborný přístup při řešení epidemie. A hned vzápětí i důvěru veřejnosti. Přeji mu (i nám všem), ať se mu to podaří,“ uvedla.

Blatný po jmenování prezidentem Milošem Zemanem v Lánech a po uvedení do funkce premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl, že jeho hlavním úkolem je změnit náladu ve společnosti a ze strachu z pandemie udělat respekt vůči nemoci a opatřením. Ta podle něj nebude potřeba v nejbližší době zpřísňovat pod podmínkou, že ta stávající lidé budou dodržovat.

Hematolog bez politického názoru. Kdo je Prymulův nástupce

Domácí

„Z mých slov neuslyšíte slovo přitvrdit, to není hezké slovo, my musíme společnost ochránit,“ řekl Blatný. Babiš podotkl: „Hlavní téma, které musí pan ministr řešit, je samozřejmě pandemie covidu-19.“ O tom, jestli bude potřeba opatření zpřísnit, bude podle premiéra jednat vláda v pátek, kdy budou mít jasnější data. „Ve středu byl svátek a ty modely nejsou úplně jasné, jestli už brzdíme, nebo nebrzdíme,“ řekl Babiš.

Podle Blatného je nutné změnit náladu ve společnosti. „Je potřeba změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a rozděluje. Když to změníme, můžeme získat sílu,“ vyzval. Dodal, že nebude zatím nic slibovat, jak situaci zvládnout. „Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ podotkl. „Když řeknu něco v pátek a v pondělí to změním, tak mi nebude nikdo věřit,“ dodal.

Prymula bude spolupracovat

Zásadní pro zvládnutí epidemie bude podle Blatného to, zda bude dost lůžek a zdravotníků. Zatím ale není důvod k panice. „Je velice dobře, že se budují obě polní nemocnice (v Praze a Brně). Zatím se ale nezdá, že by bylo potřeba další podobné externí kapacity budovat,“ řekl.

Stejně tak si nemyslí, že se lékaři dostanou do situace, kdy budou muset rozhodnout o tom, komu poskytnou péči a komu ne. „Nejsme ve stavu, kdy si budeme hrát na pánaboha a rozhodovat, kdo má přežít a kdo ne,“ dodal ministr, dětský hematolog a dosud náměstek brněnské fakultní nemocnice.

Na Blatného jeho kolegové lékaři pějí chválu

Domácí

S ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) chce vyřešit školy. „Je potřeba na základě dat zjistit, jestli mají školy zůstat uzavřené, nebo se to má změnit,“ dodal ministr.

Blatný vystřídal v křesle ministra Romana Prymulu, který byl donucen rezignovat po zveřejnění fotografií, jak vychází z restaurace bez roušky. Nový ministr ale počítá s tím, že Prymula bude jeho poradcem. „Pan profesor Prymula je skvělý odborník. Byl bych bláhový, kdybych nechtěl jeho expertizy využít,“ řekl Blatný.

O tom, že je správné, že Prymulu jmenuje svým spolupracovníkem, mluvil ve čtvrtek i prezident Zeman. Ten nakonec Prymulu neodvolal, jak mu minulý pátek navrhl Babiš, ale přijal Prymulovu rezignaci.

Reklama

Výběr článků