Hlavní obsah
Vít Rakušan Foto: Jan Handrejch, Právo

Vít Rakušan je středoškolský učitel, podnikatel, zastupitel Středočeského kraje a starosta města Kolín. Od října 2017 je poslancem. Je první místopředsedou hnutí STAN.

Vít Rakušan Foto: Jan Handrejch, Právo
Vít Rakušan

Narodil se 16. června 1978 v Kolíně. Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde získal magisterský titul. Vzdělání si rozšířil bakalářským titulem v oboru školský management na Karlově Univerzitě v Praze.

Od roku 2000 soukromě podniká jako učitel němčiny. Tento jazyk vyučuje také na gymnáziu v Kutné Hoře.

Od roku 2015 je členem hnutí STAN, je členem celostátního výboru a místopředsedou středočeského krajského výboru. V dubnu 2016 byl zvolen prvním místopředsedou hnutí.

V roce 2010 byl v komunálních volbách zvolen jako nestraník zastupitelem Kolína. Následně se stal starostou města. V roce 2014 svůj mandát i místo starosty obhájil.

V krajských volbách v roce 2012 byl zvolen do zastupitelstva Středočeského kraje, kde působil jak člen kontrolního výboru. Díky preferenčním hlasům se dostal z devátého místa na místo druhé. V roce 2016 svůj mandát obhájil. Mezi lety 2016 a 2017 zde vykonával funkci prvního náměstka a statutárního zástupce hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu. Po rozpadu koalice byl ale v říjnu 2017 z funkce odvolán.

Ve volbách do Sněmovny v roce 2017 byl díky zisku 7 334 preferenčních hlasů zvolen poslancem.

Je podruhé ženatý. Se současnou ženou má jednoho syna. Z předchozího manželství má dceru. Jeho otcem je bývalý senátor za ČSSD Jan Rakušan.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků