Hlavní obsah

Firmy v Moskvě mohou odmítačům vakcín pozastavit pracovní poměr bez nároku na mzdu

17. 6. 2021, 18:54

Moskevská radnice dovolila firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování proti covidu-19. Informovala o tom agentura TASS. Zaměstnavatel přitom nebude muset v takovém případě vyplácet zaměstnanci mzdu. Tři ruské regiony nařídily lidem ve službách, aby se nechali očkovat. Následovaly tak Moskvu, která tuto povinnost zavedla jako první ve středu.

Foto: Profimedia.cz

Vakcína Sputnik V

Článek

"Mluvili jsme o tom, zda můžeme pozastavit pracovní poměr s těmi, kdo se odmítají očkovat, a dostali jsme vyjádření, že nás nebudou vzhledem k epidemické situaci trestat, když to uděláme bez vyplacení mzdy," uvedl po schůzce se zástupci z vedení Moskvy zmocněnec pro oblast restauračního podnikání v Moskvě.

Moskva sáhla k povinné vakcinaci

Zahraniční

Moskevské úřady nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky v sektoru služeb s cílem zajistit nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny. Opatření se vztahuje na zaměstnance v obchodech, veřejném stravování, komunálních službách, dopravě, vzdělávání či v kultuře. K Moskvě se se stejným požadavkem připojila také okolní Moskevská oblast, a posléze také Kemerovská a Sachalinská oblast na Sibiři a Ruském dálném východě.

V posledních dnech Rusko zaznamenává nárůst nově prokázaných případů covidu-19. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin ve čtvrtek opět varoval, že epidemická situace se v hlavním městě rapidně horší. Starosta připomněl, že v řádu dní se počet nově odhalených infekcí ve městě zvýšil z 3000 na 7000 a že podle předběžných údajů by v pátek úřady mohly oznámit i 9000 nově nakažených v Moskvě.

Rusko děsí vlastní nová mutace. Léky na nakažené už nezabírají

Evropa

Situace je špatná také v Petrohradu, druhém největším ruském městě, kde momentálně probíhá mistrovství Evropy ve fotbale, upozornil ve čtvrtek zpravodajský server Meduza. V posledních dnech tamní úřady registrují denně okolo 900 nových případů. Takto rychle přibývalo nově infikovaných v tomto městě naposledy v polovině března.

Server Meduza napsal, že v jedné z tamních klinik, Městské pokrovské nemocnici, je hospitalizováno víc pacientů, než jaká je kapacita lůžek. Nemocní jsou rozmístěni i na chodbách, někteří i na místech, která jsou určena k sezení. O víkendu korespondent portálu také vyfotografoval frontu sanitek, které čekají před tímto zařízením na příjem.

Ruské úřady ve čtvrtek ohlásily 14.057 nových případů nákazy koronavirem a 416 úmrtí spojených s covidem-19, což je v obou případech mírný nárůst oproti předchozímu dni. V zemi, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, se od vypuknutí pandemie infikovalo téměř 5,3 milionu lidí.

Nákaza v Rusku sílí, země zpřísňuje opatření

Svět

Podle informací operativního štábu, který denně zveřejňuje ruské koronavirové statistiky, zemřelo od začátku šíření tohoto viru 127 992 nemocných. Ruský statistický úřad Rosstat nicméně eviduje od začátku pandemie kolem 270 000 zemřelých. Různé statistiky vysvětluje vicepremiérka Taťjana Golikovová tím, že operativní štáb započítává pouze mrtvé, u nichž koronavirus už dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad eviduje i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva.

Reklama

Výběr článků