Hlavní obsah

Evropa rozvolňuje, v některých zemích se ale koronavirová situace zhoršuje

17. 6. 2021, 19:53 • Aktualizováno 17. 6. 2021, 20:02

Ačkoli počet koronavirových případů napříč Evropou převážně klesá a státy před letním obdobím rozvolňují, v některých zemích se musejí mít na pozoru. Infikovaných za poslední týden rychle přibylo v Británii, Rusku i Portugalsku.

Foto: Hannah Mckay, Reuters

Testování na covid v Londýně

Článek

Británie ve čtvrtek ohlásila 11 007 nakažených, což je nejvyšší přírůstek od 19. února. Dalších 19 infikovaných zemřelo. Za své tak vzala poslední fáze rozvolňování, která se měla uskutečnit 21. června - vláda ji posunula o další čtyři týdny. Ty chce využít k očkovací kampani, v zemi je plně naočkováno přes 30 milionů lidí.

Za poslední týden se ve Spojeném království nakazilo podle dat ministerstva zdravotnictví 55 216 lidí, což je o 13 327 (bezmála 32 procent) více než za stejné období minulý týden. Problémy dělá Británii indická varianta delta, která stojí za devadesáti procenty nových případů.

Rakousko otevře diskotéky a noční kluby, místo respirátorů postačí roušky

Koronavirus

Koronavirus se začal výrazně rychleji šířit také na druhé straně Evropy. Rusko ve čtvrtek potvrdilo dalších 13 397 případů a zvlášť obezřetné jsou úřady v Moskvě, 5782 případů připadá právě na hlavní město. Počet nakažených se oproti předchozímu týdnu zdvojnásobil.

Rusko bojuje s moskevskou variantou

Starosta Sergej Sobjanin vyzval občany, aby se nechali očkovat, přičemž šedesát procent pracovníků v sektoru služeb bude nově muset podstoupit vakcinaci povinně. Sobjanin také dodal, že Moskva už začala opětovně zařizovat tisíce nemocničních lůžek. Na týden pak zavřela všechna sportoviště a hřiště, restaurace a bary nově zavírají ve 23.00.

Neresuscitovat! Třetinu covidových pacientů britské nemocnice rovnou odepsaly

Evropa

V Rusku se podle britských vědců vyskytla tzv. moskevská varianta koronaviru. Primář covidového oddělení jedné z několika moskevských nemocnicí Denis Procenko potvrdil, že pacienti nereagují na léčbu, která se dříve ukázala jako efektivní – indikace, že se v Moskvě šíří jiná varianta.

Vědci z institutu Gamaleja, kteří stojí za vakcínou Sputnik V, nyní zkoumají, zda je ruská vakcína schopna mutaci zastavit. „Myslíme si, že bude nadále efektivní, ale musíme počkat na výsledky studie,“ uvedl pro RIA Novosti ředitel institutu Gamaleja Alexandr Gincburg.

Rusko děsí vlastní nová mutace. Léky na nakažené už nezabírají

Evropa

Podle The Moscow Times je v Rusku také problém, že se obyvatelé ve velkém nechtějí nechat očkovat. I přes kampaň, která doprovází Sputnik V, ukázaly průzkumy, že většina místních je vůči ruské vakcíně skeptická.

Portugalské problémy s turismem

Problémy se zvýšeným počtem nakažených hlásí také Portugalsko. Ve středu mělo 1350 nových případů, což byl ale nejvyšší přírůstek od konce února. Vzrostl také počet lidí, kteří potřebovali hospitalizaci.

Nákaza v Rusku sílí, země zpřísňuje opatření

Svět

Situace se začala zhoršovat ani ne měsíc poté, co se země otevřela turistům ze zahraničí. Přicestovat dokonce mohli i Britové, což zvýšilo riziko zavlečení varianty delta. Místní vláda, závislá na příjmu z turismu, se dostala pod palbu kritiky poté, co povolila shromáždění dvou táborů fanoušků z Británie, kteří přijeli 29. května na finále fotbalové Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Chelsea, které se uskutečnilo v Portu.

Bezmála sedmdesát procent nových případů se ale vyskytlo v okolí jiného města – Lisabonu. Vláda se přitom chystala na další rozvolňování, podobně jako v Británii ale nyní vyčkává, zda se situace zhorší. Reprodukční číslo R v zemi stouplo nad klíčovou hranici 1.

Dokud se Portugalsko neotevřelo turistům, byl přístup místních vychvalován. Nošení roušek se poctivě dodržovalo i na plážích, kde všechno pravidelně kontrolovala policie. V desetimilionové zemi je naočkováno alespoň jednou dávkou 4,5 milionu lidí.

Reklama

Výběr článků