Článek
Finálové hlasování o nápadech Brňanů probíhá v tradičním termínu od 1. do 30. 11. 2022 prostřednictvím stránek paro.damenavas.cz nebo full účtu na Brno iD (pomocí tohoto účtu si lze v Brně pořídit i elektronickou jízdenku na MHD nebo uhradit platbu za odpady). Hlasovat v participativním rozpočtu mohou obyvatelé starší 18 let s trvalým pobytem v Brně, kdy každý má k dispozici pět hlasů kladných a dva záporné. V galerii se lze podívat na nápady, kterým mohou brněnští rezidenti už nyní dát své hlasy.
Město Brno samozřejmě myslí i na občany, kteří nemají možnost hlasovat elektronicky, mohou tak učinit na veřejných setkáních pořádaných Odborem participace, na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena nebo jim s hlasováním pomohou pracovníci magistrátu.

Realizace projektu Veřejný přístup k řece Svratce
Od svého začátku v roce 2017 se participativní rozpočet postupně dostal do povědomí velké části Brňanů. Poskytuje obyvatelům možnost podílet se na rozvoji a vylepšení města pomocí jejich nápadů a hlasování. V jarní části navrhují Brňané projekty, pro které musí získat podporu. Tyto podpořené projekty jsou v průběhu léta posouzeny magistrátními odbory i městskými částmi a ty, které jsou vyhodnoceny jako proveditelné, soutěží o vítězství v celoměstském finále. Letos tak do listopadového hlasování postoupilo téměř pět desítek proveditelných projektů a vítězné nápady do celkové částky 35 milionů korun město uskuteční.

Realizace projektu Nový park pro Sadovou – Královo Pole
Co se díky participativnímu rozpočtu v Brně už realizovalo?
Z participativního rozpočtu je uskutečňováno velké množství různorodých projektů, na jaře byl například dokončen Nový park pro Sadovou – Královo Pole, místo, kam je možné zajít s dětmi, potkávat se s přáteli, sportovat a relaxovat. Od června mohou Brňané také vyzkoušet nově otevřenou pumptrackovou dráhu, která byla postavena díky projektu Cyklo-park mezi Vinohrady a Líšní financovaného rovněž z participativního rozpočtu Dáme na vás.

Realizace projektu Cyklo-park mezi Vinohrady a Líšní
Na začátku září, jako součást projektu NEBÝT NA TO SAMA – Ženy v onko léčbě, proběhla v centru Brna diagnostika nádorů kůže, která potvrdila důležitost preventivních vyšetření, kdy lékaři odhalili během této dvoudenní akce několik desítek nebezpečných znamének. Tento projekt byl ukončen křtem kalendáře, na jehož vytvoření se podílelo 13 odvážných žen s onkologickým onemocněním.

Realizace projektu NEBÝT NA TO SAMA – Ženy v onko léčbě
Od počátku participativního rozpočtu bylo v Brně uskutečněno celkem 31 projektů za 54 milionů korun a dalších 32 projektů za 83 milionů je realizováno.
Chyťte se příležitosti a rozhodněte o vylepšení svého města!