Hlavní obsah

Bydlíte v domku a nemáte peníze na topení? Informace o pomoci najdete na mitdomov.cz

Komerční článek

Osaměle žijící seniory zasáhl růst cen a často je pro ně obtížné zjistit, kdo by jim mohl pomoci. Seniory v malých obcích netrápí jen vyšší náklady na bydlení, ale i obtížně dostupné služby. Odborná pomoc je přitom doslova za humny – poradenství a pomoc mohou komukoliv poskytnout sociální pracovníci v obcích s rozšířenou působností.

Foto: MPSV

Pomoc existuje a není ostuda si o ni říct – www.mitdomov.cz

Článek

Paní Marta už se nemusí chodit ohřát k sousedce. Pětasedmdesátiletá žena žije v malé obci na Vysočině, po úmrtí manžela zůstala v rodinném domě sama. Zatopit si v kotli je pro ni čím dál větší problém. „Loni už to pro mě bylo těžké, letos jsem ani nezatopila. Už jsem si neměla za co koupit uhlí,“ uvedla. Rodinu paní Marta už nemá a svěřit se někomu ze sousedů se styděla. „Nakonec jsem spolkla hrdost, protože nevím, jak bych tady hospodařila v těch lednových mrazech,“ popsala paní Marta.

Pomoc nakonec našla v nedaleké obci s rozšířenou působností. Sousedka ji tam na radu starosty vzala autem a na obecním úřadě pomohli paní Martě podat žádost o příspěvek na bydlení. „Já si nejdřív říkat státu o peníze nechtěla, nejsem žebrák. Když mi ta paní na úřadě říkala, že už to řeší tento týden popáté a že je to příspěvek pro normální lidi, tak jsem to vyplnila,“ vysvětlila svoje obavy paní Marta.

Příspěvek na bydlení pobírá přes 170 tisíc domácností v České republice. Podle analytika Jana Klusáčka z iniciativy Za bydlení ale stále tuto dávku nečerpají všichni, kteří by mohli: „Ještě před energetickou krizí ho využívalo jen 20 procent seniorů a 40 procent rodin, které na něj mají nárok.“ Požádat o sociální dávky se mnoho lidí podle Klusáčka stydí. „Donedávna se o dávkách na bydlení veřejně příliš nemluvilo. Pokud se o něčem hovořilo, tak o jejich zneužívání,“ dodává analytik.

O příspěvek na výměnu kotle mohou požádat i senioři

Uhlí paní Martě dovezl sousedčin syn, který jí nabídl i pomoc s podáním žádosti o kotlíkovou dotaci. Díky příspěvku na nový kotel na pelety by tak paní Marta už brzy nemusela topit uhlím. „Viděl jsem reklamu na stránky www.mitdomov.cz a narazil jsem tam na informace o kotlíkových dotacích. Napadlo mě, že by se to sousedce mohlo hodit, protože vím, že sama si nový kotel nepořídí,“ popsal pan Tomáš, soused paní Marty.

Kampaň Mít domov, kterou v říjnu spustil projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Podpora sociálního bydlení přináší informace, jak si v současné nelehké době udržet bydlení nebo jak jej získat. Na webové stránce www.mitdomov.cz mohou lidé najít různé nástroje pomoci, ať už jde o sociální dávky poskytované Úřadem práce ČR, finanční příspěvky různých nadací, nebo nábytkové banky. „Uvědomujeme si, že příspěvek na bydlení není všespásný a v některých situacích lidé potřebují finanční, ale i materiální pomoc co nejrychleji. Proto jsme na webové stránky přidali i kontakty na různé fondy, nábytkové a potravinové banky a podobně,“ vyjmenovala Barbora Špicarová Stašková, hlavní garantka projektu.

Tento článek nebyl vytvořen redakcí. Jde o komerční článek propagující reálné produkty nebo služby. Příběh v tomto komerčním článku může být fiktivní (smyšlený).

Výběr článků

Načítám