Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Zrada Západu – Alexander Tomský

25. 3. 2022, 14:00

Dalo se to čekat, už měsíc před čtvrtečním summitem NATO prohlásil americký prezident Joe Biden: „Budeme obhajovat každou píď (coul) území Aliance,” což znamená nikoli Ukrajiny. Jste na válku sami. „Kdybychom se přímo angažovali, vypukla by třetí světová válka.”

Foto: Jan Handrejch, Právo

Alexander Tomský

Článek

Marně žádal v přímém přenosu premiér Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj shromážděné hlavy států o tanky a stíhačky. Podle vojenských stratégů jde o zbraně útočné a NATO je pouze obranný spolek. Platí názor německého kancléře Olafa Scholze „nejsme stranou válečného konfliktu”.

Opravdu? Zdá se, že si Západ přece jen hojí špatné svědomí.

Ukrajinci dostali další příslib protiletadlových a protitankových ručních zbraní, ale nikoli protiletadlového systému S-300. Ten by byl účinnější a mohl agresora rozzlobit. Vzhledem k tomu, že ruský ministr obrany Lavrov varoval NATO, že považuje konvoje se zbraněmi za legitimní cíl, lze očekávat, že se dodávky brzy zastaví.

Předpokládá se, že se hrůzy války omezí na Ukrajinu, případně dojde k anexi Moldavska a Gruzie, neboť se nacházejí v onom sovětském předpolí. Útok na posílenou východní hranici NATO by si snad Putin nedovolil, přestože ve svém ultimátu před rokem žádal Američany, aby se stáhli ze střední Evropy.

A tak zbývají už jen hospodářské sankce. Je opravdu úsměvné, jak nad nimi západní komentáři jásají, že by také úlitba svědomí? Vždyť stačí „zalistovat” a podívat se na ekonomické analýzy The Daily Telegraph. Ekonomický analytik Ambrose-Evans Pritchard píše: zadržená ruská aktiva na Západě jsou bezvýznamná. Běžný účet Ruska ještě nikdy nebyl na takové výši jako dnes. Putin inkasuje za ropu dvojnásobek než za osmiletý průměr a přitom poskytuje 20procentní rabat Indii a dalším státům.

Přebytek zahraničního obchodu má letos dosáhnout 200 miliard dolarů (Goldman Sachs), hospodářství je z 80 procent soběstačné, 40procentní devalvace rublu uzavřenou ekonomiku neohrožuje. A pokud jde o některé potřebné technické součástky, většinu doveze z Číny.

Ruský diktátor se evidentně dlouho na válku připravoval. Ani stoprocentní sankce by válku nezastavily, ale možná by ukončení importu plynu a ropy do Evropy donutilo zelené fanatiky v německé vládě spustit uzavírané jaderné elektrárny.

Nyní se dočkáme hrůzné devastace ukrajinských měst a masakru civilistů, jak nám předvádí útok na Mariupol. Obléhané město leží v sutinách a ani matky s dětmi z něho nemohou utéct. Takhle hodlá Putin zlomit odpor hrdinných obránců. Všechny oblíbené teorie o rusko-ukrajinském vyjednávání kompromisu jsou mylné. Zločinný autokrat má k dispozici strašlivé zbraně, supersonické rakety a kazetové bomby použité v syrském Aleppu, jež tenkrát nikoho v Evropě nevzrušovaly. Ukrajinskou vládu hodlá zničit i za cenu milionových obětí.

Co na to řekne zbabělý Západ? Nevím, nějakou výmluvu si jistě najde. Obviní oběť, nikoli vraha. Ubohý americký prezident není ochoten riskovat nukleární válku jako kdysi jeho předchůdce prezident John F. Kennedy během kubánské krize. Někdy to ale pro záchranu světa jinak nejde.

Reklama

Výběr článků