Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Trump se probírá, ale pořád nechápe, kdo proti němu stojí - Alex Švamberk

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Stupňující se ruské útoky na Ukrajinu, kdy na ni v noci letí pět stovek dronů a pak udeří na vytyčené cíle balistické rakety, dovedly amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby přehodnotil svůj postoj k pomoci Ukrajině. Poskytne jí přes další členské státy NATO zbraně včetně oněch tolik potřebných raket do systému protivzdušné obrany Patriot.

Foto: David Neff, Novinky

Alex Švamberk

Článek

O tom, jak rychle dorazí a kolik jich bude, panují spory, protože není jasné, jestli mluvil o celých bateriích nebo jen o odpalovacích zařízeních, ale za stávající situace je každý interceptor do systému dobrý. Největší škody způsobují právě balistické rakety a ty už se Ukrajincům nedaří sestřelovat.

Trump těžce tráví, že ruský prezident ani po čtyřech telefonátech nezměnil svůj postoj. Mluví sice krásně konstruktivně, ale současně posílá na Ukrajinu další vlny dronů a střel s plochou dráhou letu a nechává útočit své vojáky bez ohledu na ztráty.

Pro amerického prezidenta je to nepříjemné probuzení. Zjistil, že na Putina jeho transakční politika neplatí. Putin je sice ochoten jednat, ale jednání k ničemu nevedou. Trump má pravdu, když říká, že Putin obalamutil Baracka Obamu, George Bushe i Joea Bidena, ovšem stále si nedokáže otevřeně přiznat, že jeho obalamutil taky. Pořád ho neprohlédl.

Když Trump řekne, že chce klid zbraní do 50 dnů, ve skutečnosti tím dává Kremlu 50 dnů na to, aby vrhl na Ukrajinu všechny své síly a bez ohledu na ztráty se pokusil postoupit co nejdál.

Během července se Rusům nečekaně rychle podařilo obkličovat Kupjansk. Ohroženo je kvůli tomu celé 40 kilometrů široké předmostí na východním břehu řeky Oskil. Stahuje se i smyčka okolo Pokrovsku. Ruské jednotky se blíží ke klíčové Kosťantynivce, která stojí na cestě ke Kramatorsku a Slovjansku. Možná ji útokem od jihu obejdou.

Padesát dnů je dost dlouhá doba na završení letní ofenzívy a Rusko není Írán, kam Trump po vypršení šedesátidenní lhůty na uzavření dohody o jaderném programu vyslal na tři klíčová jaderná zařízení bombardéry B-2 a střely s plochou dráhou letu. To v případě Ruska udělat nemůže. Nejsou žádná tři zařízení, jejichž zničením by se vše vyřešilo, nemluvě o tom, že by to vedlo k světové válce. Tu nikdo nechce a v Moskvě to moc dobře vědí.

Stoprocentní cla na zboží ze zemí, které s Ruskem obchodují, by bylo bolestivé opatření. Státy stojící na straně Ruska nebo s ním obchodující by musely řešit dilema, jestli dál nakupovat levné ruské energie, nebo vyvážet své zboží na lukrativní americký trh a Rusko hodit přes palubu. To je ale opatření, které má platit už nyní.

Reakce moskevské burzy, která po Trumpově projevu posílila, ukázala, že Rusko čekalo mnohem tvrdší kroky.

Trumpovi pořád nedochází, že Rusko svá vyjádření, jak na Ukrajině dosáhne vytyčených cílů - tedy že ji dostane do područí - myslí vážně. Nejsou to žádné hrozby, co by mohlo nastat, ale oznámení, o co Putinovi jde. Chce obnovit ruské impérium a nedá se nijak uplatit.

Že se Rusko nedá nalákat na žádnou výhodu, poznalo už Německo, které doufalo, že výhodný obchod Moskvu odvrátí od agrese. Rusové se i díky tomu měli na konci první dekády nového století jako nikdy předtím, ale to všechno Putin klidně obětoval na oltář obnovení říše.

Trump se už nyní řadí k těm, kteří se nechali Putinem obalamutit, a nechal se jím obalamutit ještě více než Joe Biden, kterým tak opovrhuje. Když Bidenovi došlo, že se Rusko nedá odvrátit od agrese, začal Ukrajině postupně poskytovat stále dokonalejší zbraně, byť později, než bylo třeba. Zatímco Trump se jeví jako kavka u black jacku, která si myslí, že už pravidla chápe. Jenomže tady se nehraje podle pravidel.

Trump připomíná britské velení za podivné války (Phoney War - první fáze 2. sv. války - pozn. red.), které vysílalo nad Německo bombardéry plné letáků vyzývajících k míru, zatímco Hitler už plánoval invaze do Skandinávie a útok na Francii.

Výběr článků

Načítám