Hlavní obsah

WhatsApp, Snapchat i Tinder. Rusko rozdalo milionové pokuty

29. 7. 2022, 10:22 – Moskva

Ruský soud ve čtvrtek vyměřil pokutu provozovateli aplikace WhatsApp a také majitelům aplikací Snapchat a Tinder. Sankce je za odmítnutí nařízení, podle kterého musejí tyto firmy uchovávat v Rusku data o místních uživatelích. Moskva se dostala do střetu s velkými technologickými společnostmi kvůli obsahu, cenzuře, datům a místnímu zastoupení. Spory se vyostřily po invazi ruských vojsk na Ukrajinu koncem února a Rusko již rozhodlo o řadě pokut pro tyto firmy, uvedla agentura Reuters.

Foto: Thomas White, Reuters

Logo WhatsAppu. Ilustrační foto.

Článek

Provozovatel aplikace WhatsApp, kterou vlastní americká společnost Meta Platforms, má zaplatit 18 milionů rublů (7,2 milionu Kč). Firma Snap, majitel Snapchatu, pak jeden milion rublů, a společnost Match Group, která je vlastníkem aplikace Tinder, dva miliony rublů. Provozovatel aplikace WhatsApp už byl za stejný přestupek pokutován loni v srpnu.

Rusko krátce po zahájení konfliktu na Ukrajině omezilo přístup k sítím Facebook a Instagram, které patří firmě Meta, a také k sociální síti Twitter. Kritici se domnívají, že Rusko se tak snaží mít větší kontrolu nad informačními toky.

Meta zároveň byla v Rusku shledána vinnou z extremistické činnosti, odvolání proti tomuto označení bylo v červnu zamítnuto. Podle rozhodnutí soudu musejí organizace a jednotlivci, pokud odkazují ve veřejné sféře na firmu Meta, uvádět informaci, že činnost firmy je na území Ruska zakázána. Moskva ale povolila, aby aplikace WhatsApp zůstala dostupná.

Google dostal v Rusku pokutu 21 miliard rublů. Bankrotu navzdory

Rusko už několik let blokuje síť LinkedIn společnosti Microsoft. Soud rozhodl, že porušuje pravidlo o ukládání dat z roku 2015.

Ve středu ruský antimonopolní úřad uložil pokutu dvě miliardy rublů společnosti Google ze skupiny Alphabet za zneužití dominantního postavení na trhu s videohostingovými službami. Je to další z řady pokut uvalených na Google za poslední měsíce.

Minulý týden dostal Google pokutu 21,1 miliardy rublů, protože opakovaně odmítl odstranit obsah, který Rusko považuje za nezákonný. Google přestal začátkem března v Rusku prodávat internetovou reklamu, ale nechal tam k dispozici některé bezplatné služby. Jeho ruská dceřiná společnost musela vyhlásit bankrot, protože jí úřady obstavily bankovní účet, což jí znemožnilo platit zaměstnancům a dodavatelům.

Rusko pokutovalo Google, neodstranil „chybné informace“ o invazi na Ukrajinu

Spor gradoval

Moskva a Google byly v dlouhodobém sporu. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor americké firmě vyměřoval opakovaně milionové pokuty za obsah, který je v zemi považován za nelegální. Pokuty padaly ještě předtím, než ruská armáda 24. února napadla sousední Ukrajinu.

S invazí na Ukrajinu ale celý spor ještě vygradoval. Google totiž zablokoval v souvislosti s válkou na Ukrajině na videoplatformě YouTube ruská média financovaná státem.

YouTube zablokoval kanály ruských televizí RT a Sputnik napříč Evropou

Zkraje dubna pak Roskomnadzor rozhodl o tom, že Google nesmí v zemi inzerovat své služby. Obvinil také platformu YouTube, kterou Google vlastní, že porušuje zákon, když záměrně zveřejňuje údajně zkreslené informace o „vojenské operaci“ na Ukrajině, a diskredituje tím ruskou armádu.

Následně byl zablokován i zpravodajský agregátor Google News (Zprávy Google). Ten se do hledáčku cenzurního úřadu dostal poté, co přestal zobrazovat zprávy televize RT, dříve známé jako Russia Today, zpravodajského serveru Sputnik nebo ruské tiskové agentury TASS.

Rusko zakázalo Google News

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků