Hlavní obsah

Pákistán zablokoval Wikipedii kvůli rouhačskému obsahu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Islámábád

Pákistán zablokoval přístup k internetové encyklopedii Wikipedia kvůli tomu, že je na ní „rouhačský obsah“. O rozhodnutí, které na konci minulého týdne oznámily pákistánské úřady, informuje server BBC, který také připomíná, že muslimská země v minulosti zablokovala i sítě Facebook nebo YouTube.

Foto: archív tvůrců

Logo internetové encyklopedie Wikipedia

Článek

Encyklopedie dostala od Islámábádu 48 hodin na odstranění určitých materiálů, a když tak neučinila, rozhodl pákistánský telekomunikační úřad o jejím znepřístupnění. „Odstranili část toho materiálu, ale ne všechen,“ poznamenal mluvčí úřadu, podle něhož zůstane Wikipedia zablokovaná, dokud neodstraní „veškerý závadný materiál“. O jaký přesně jde, není jasné.

Nadace Wikimedia Foundation, která encyklopedii provozuje, uvedla, že Pákistánci kvůli rozhodnutí úřadů ztratí přístup k „největšímu zdroji vědomostí“.

Podle aktivistů za svobodu slova je hlavním cílem pákistánských úřadů umlčet jakýkoliv odpor proti vládě a tvrzení o „rouhačském obsahu“ je prostředkem k tomuto cíli.

Největší šachový web dostal v Rusku stopku. Kvůli válce na Ukrajině

Hry a herní systémy

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám