Hlavní obsah

Kryptoburzou FTX se zabývá bahamská policie, spolupráci s ní přerušila Visa

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nassau (Bahamské ostrovy)

Kauzou kryptoburzy FTX, která v pátek vyhlásila bankrot, se zabývá bahamská policie, napsala v pondělí agentura Reuters. Firma na Bahamských ostrovech sídlí. Skandál otřásl celým odvětvím kryptoměn, bitcoin se zotavuje z poklesu na dvouleté minimum. Konec spolupráce s kryptoburzou ohlásila společnost Visa. Šéf největší kryptoburzy Binance vyzval k regulaci odvětví.

Foto: Edgar Su, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Firmu nyní vede John J. Ray III, bývalý likvidátor Enronu. Podobně jako u zmíněného energetického giganta společnost provede konkurzním řízením. Třicetiletý zakladatel FTX Sam Bankman-Fried a bývalý šéf podniku o víkendu popřel, že odletěl do Jižní Ameriky.

Společnost spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a regulačními orgány na zmírnění problému a vynakládá „veškeré úsilí na zabezpečení všech aktiv, ať už se nacházejí kdekoli“, uvedl v sobotu nový šéf firmy.

„Situace ohledně FTX je nešťastná. Pozorně sledujeme vývoj,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Visa. „Ukončili jsme naše globální dohody s FTX,“ dodal. Kryptoburza a Visa začátkem října oznámily rozšíření partnerství, včetně plánů na zavedení debetních karet Visa s vazbou na účet ve 40 nových zemích.

Miliardový kryptoměnový průšvih. Burza FTX vyhlásila bankrot, lidé přijdou o peníze

Internet a PC

„Věci se zbláznily“

„Jde o nové odvětví. V minulém týdnu jsme byli svědky toho, jak se v něm věci zbláznily,“ konstatoval před summitem skupiny velkých světových ekonomik G20 v Indonésii šéf Binance, Kanaďan čínského původu Changpeng Zhao. „Potřebujeme nějakou regulaci. Musíme to provést správně a musí to mít stabilní efekt,“ dodal.

„Myslím, že odvětví má kolektivně za úkol chránit spotřebitele, chránit všechny. Takže to nejsou jen regulační orgány. Regulátoři mají svou roli, ale není to jejich stoprocentní odpovědnost,“ dodal Zhao. Binance zprvu zvažovala převzetí FTX, ale později od transakce upustila.

FTX ve své žádosti o vyhlášení konkurzu uvedla, že má aktiva v hodnotě deset až 50 miliard dolarů (až 1,2 bilionu Kč), závazky v hodnotě deset až 50 miliard dolarů a více než 100 000 věřitelů.

Útěk do Jižní Ameriky? Šéf zbankrotované kryptoburzy FTX to popírá

Internet a PC

Z dokumentu, který Bankman-Fried ve čtvrtek poskytl investorům a do kterého nahlédla agentura Reuters, vyplývá, že FTX má závazky ve výši 13,86 miliardy dolarů a aktiva ve výši 14,6 miliardy dolarů. Z těchto aktiv však bylo likvidních pouze 900 milionů dolarů, což vedlo k nedostatku hotovosti, který skončil vyhlášením konkurzu.

Největší kryptoměna bitcoin minulou středu poprvé od roku 2020 klesla pod 16 000 dolarů. V pondělí kolem 9:35 SEČ se podle údajů specializovaného webu CoinDesk obchodovala zhruba za 16 780 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak odepisovala půl procenta. Od maxima z loňského listopadu bitcoin ztratil přes 75 procent. Kryptoměna FTT, což je nativní mince burzy FTX, vykazovala pokles o více než 24 procent na 1,5 USD. Před skandálem se FTT pohybovala nad 22 dolary.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám