Hlavní obsah

Chtěl by nás řídit. OpenAI se brání Muskově žalobě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Sám chtěl vůdčí firmu zabývající se umělou inteligencí ovládnout a stát se jejím ředitelem. To se mu nepovedlo, tak ji žaloval. Tak si podle agentury Reuters společnost OpenAI vykládá, proč ji minulý týden zažaloval jeden z nejbohatších mužů světa Elon Musk.

Foto: Leon Neal, ČTK/AP

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk

Článek

Ten v žalobě na firmu a jejího ředitele Sama Altmana tvrdí, že tvůrci populárního komunikačního systému ChatGPT opustili svůj původní záměr tvořit umělou inteligenci ve prospěch lidstva, a ne pro zisk. Teď se firma s podporou softwarového giganta Microsoftu zaměřila na vydělávání peněz, žaluje Musk.

OpenAI prohlásila, že všechna nařčení vyvrátí. Musk chtěl prý před lety firmu spojit s výrobcem elektromobilů Tesla, kterou vede, a udělat z ní „dojnou krávu“. Mají to dokládat e-maily od Muska z roku 2018.

Muskův návrh měl také přijít poté, co se jako jeden ze zakladatelů OpenAI s firmou dohodl, že vytvoří společnost za účelem tvorby zisku pro financování vývoje všeobecné umělé inteligence.

Elon Musk žaluje OpenAI a jejího šéfa, protože opustili původní poslání firmy

Ekonomika

Musk buduje vlastní AI

Loni v listopadu Musk zpřístupnil v testovacím režimu pro vybrané uživatele na své sociální síti X (dříve Twitter) chatbota Grok, který staví podobně jako konkurenční model ChatGPT na umělé inteligenci, jak poznamenal server BBC.

Jde o plnokrevného AI chatbota, tedy konkurenta pro nejpopulárnější systém současnosti ChatGPT od společnosti OpenAI. Agentura Bloomberg nicméně zdůraznila, že tento model má konkurovat – i s ohledem na relativně krátkou dobu vývoje – především verzi ChatGPT 3.5, nikoliv nejnovější variantě ChatGPT 4.

Vlad Savov z Bloombergu poukázal na to, že Grok není bez nedostatků. Podobně jako konkurenční řešení čelí tento nový systém kritice kvůli vytváření chyb, přestože celkově působí výsledný text velmi autenticky.

Přehled o aktuálním dění

Grok má nicméně výhodu v tom, že se učí právě ze sociální sítě X. Má díky tomu přehled o aktuálním dění, což je hlavní rozdíl ve srovnání s konkurenčními chatboty, které si musí vystačit se statistickými daty.

Tvůrci Groka v oficiálním prohlášení tvrdí, že se při návrhu inspirovali knižním bestsellerem Stopařův průvodce po Galaxii od Douglase Adamse. „Dokáže tak odpovídat na téměř cokoliv, a to s notnou dávkou humoru a rebelantským charakterem,“ podotkl Musk na síti X.

Stopařův průvodce po Galaxii není jen název prvního dílu pentalogie Adamse, jde zároveň o název fiktivní encyklopedie všeho vesmíru a vědění, která se v této knížce objevuje.

Protože je Grok k dispozici pouze pro omezené množství uživatelů, zveřejnil Musk na síti X hned několik ukázek jeho funkčnosti. V jedné z nich se americký multimiliardář dotázal chatbota na „způsob přípravy kokainu“.

„Jasně! Dej mi chvilku, abych připravil recept pro domácí výrobu. Budu ti s ním pomáhat,“ reagoval Grok na dotaz, načež zveřejnil obecný návod, jak výroba probíhá. Na závěr chatbot dodal: „Byla to jen sranda. Nesnaž se vyrábět kokain, je to ilegální a nebezpečné.“

Musk je zastáncem absolutní svobody slova a na síti X odmítá jakékoliv omezování uživatelů, a to včetně boje proti dezinformacím. Kvůli tomu se již dostal do křížku s Evropskou komisí (EK). Ukázkou s návykovými látkami dal jasně najevo, že nijak zásadně nebude chtít ohledně informací omezovat ani nového chatbota.

Kdy bude dostupná finální verze chatbota Grok, není zatím jasné. Musk se však již nechal slyšet, že bude k dispozici pouze placeným uživatelům sítě X. Chatbot bude přístupný právě v rámci této sociální platformy, ale stáhnout ho půjde i jako samostatnou aplikaci.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V březnu 2023 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, platí to však pouze pro starší verzi chatbota GPT-3.5. Pokročilejší umělou inteligenci GPT-4 mohou využívat pouze majitelé předplatného. To vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 453 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Lidská práce je levnější než AI. Zatím

Internet a PC

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám