Hlavní obsah

Černá Hora čelí rozsáhlému kybernetickému útoku z Ruska

29. 8. 2022, 13:12 – Podgorica

Černá Hora čelí v posledních dnech rozsáhlému kybernetickému útoku, který koordinují ruské tajné služby. Místním médiím to sdělila na konci minulého týdne černohorská zpravodajská služba. Premiér Dritan Abazović vidí za útokem politiku.

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Takový útok byl v Černé Hoře proveden poprvé. Připravoval se dlouhou dobu a napadena byla kritická infrastruktura,“ citoval Agenturu pro národní bezpečnost (ANB) server CdM. Černá Hora se podle své tajné služby nachází v „hybridní válce“.

Malá balkánská země, která kdysi udržovala úzké vazby s Ruskem, se v roce 2017 navzdory odporu Moskvy stala členem NATO. Připojila se také k sankcím, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kreml následně zařadil Černou Horu na seznam „nikoli přátelských“ zemí.

Estonsko odrazilo ruské kybernetické útoky

První pokusy o kybernetické útoky na státní instituce zaregistrovaly černohorské úřady v úterý. Černohorský premiér v demisi Dritan Abazović dnes uvedl, že útoky jsou politicky motivované, a svolal radu národní bezpečnosti.

Ministr pro záležitosti státní správy Maraš Dukaj uvedl, že „určité služby byly dočasně vypnuty z bezpečnostních důvodů“. Černohorští počítačoví experti podle něj včas podnikli „obranná opatření“.

Americké velvyslanectví v Podgorici varovalo své občany, aby si byli vědomi „přetrvávajícího“ kybernetického útoku v zemi. Stanice RFE/RL s odvoláním na nejmenovaného představitele NATO uvedla, že Aliance je připravena černohorským úřadům poskytnout podporu, pokud to bude zapotřebí.

Reklama

Související články

Výběr článků