Článek
Byly to právě Velichovky, odkud maršál Schörner velel německé armádě Střed. Americký konvoj vyrazil 7. května z Plzně, kam se po jednání na východě Čech vrátil. Aniž by o jeho existenci měli Sověti tušení.
„Lidé se nás často ptají, co děláme přes 200 kilometrů za demarkační linií v amerických uniformách. Ale Američané tu opravdu v květnu 1945 byli. Nebyl to žádný výlet, byli skutečně v ohrožení života. Jeli do území okupovaného německou armádou a riskovali ozbrojený konflikt. Cílem bylo zadržet Schörnera, aby se nepouštěl do bojových akcí. Nevědělo se totiž, jestli má povědomí, že 8. května vstoupila v platnost kapitulace německé armády,“ vysvětlil Novinkám organizátor akce Lukáš Kulhánek.
Do Velichovek tehdy vyrazili vojáci z 23. průzkumné squadrony americké 16. obrněné divize V. sboru americké Třetí armády. Jeli pěti vozy Ford M8, nechyběly ani tři jeepy, dvě štábní limuzíny, rozhlasový vůz a ambulance dodge.
„A dvě limuzíny. V jedné vezli zajatého německého plukovníka Wilhelma Meyer-Detringa, který pak se Schörnerem jednal,“ pokračoval Kulhánek, který už třicet let akci pořádá.
„Před třiceti lety jsem s tím začal. Před třiceti lety jsem nechal postavit pomník ve Velichovkách. A letos je program rozšířen i o zastávku v Jaroměři, kam část kolony tehdy také zamířila. Rozdělili se totiž v Hradci Králové a část jela do Jaroměře, část do Velichovek,“ dodal Kulhánek.
I tolik let po válce je podle něj co objevovat. Teprve nedávno se například zjistilo, že dva jeepy měly poruchu a nevrátily se s ostatními do Plzně. Zůstaly zde stát až do 12. května.