Hlavní obsah

Linie nelinie, Američané se před 80 lety dostali až do východních Čech

2:07
2:07

Poslechněte si tento článek

Velichovky

Východočeské lázně Velichovky, ležící šest kilometrů od Jaroměře, jsou zřejmě nejvýchodnějším místem v Česku, kam Američané v květnu 1945 dorazili. Dvě stě kilometrů za linii, která dělila naše území na část osvobozenou americkou a Rudou armádou, se vydala skupina západních Spojenců, aby osobně předali německou kapitulaci polnímu maršálovi Ferdinandu Schörnerovi. Každoročně si jejich misi připomíná akce Mise Velichovky. Letos už po třicáté.

Po třicáté si milovníci amerických vojenských vozů připomínají příjezd Američanů na východ Čech v roce 1945Video: Ludmila Žlábková, Novinky

Článek

Byly to právě Velichovky, odkud maršál Schörner velel německé armádě Střed. Americký konvoj vyrazil 7. května z Plzně, kam se po jednání na východě Čech vrátil. Aniž by o jeho existenci měli Sověti tušení.

„Lidé se nás často ptají, co děláme přes 200 kilometrů za demarkační linií v amerických uniformách. Ale Američané tu opravdu v květnu 1945 byli. Nebyl to žádný výlet, byli skutečně v ohrožení života. Jeli do území okupovaného německou armádou a riskovali ozbrojený konflikt. Cílem bylo zadržet Schörnera, aby se nepouštěl do bojových akcí. Nevědělo se totiž, jestli má povědomí, že 8. května vstoupila v platnost kapitulace německé armády,“ vysvětlil Novinkám organizátor akce Lukáš Kulhánek.

Do Velichovek tehdy vyrazili vojáci z 23. průzkumné squadrony americké 16. obrněné divize V. sboru americké Třetí armády. Jeli pěti vozy Ford M8, nechyběly ani tři jeepy, dvě štábní limuzíny, rozhlasový vůz a ambulance dodge.

„A dvě limuzíny. V jedné vezli zajatého německého plukovníka Wilhelma Meyer-Detringa, který pak se Schörnerem jednal,“ pokračoval Kulhánek, který už třicet let akci pořádá.

„Před třiceti lety jsem s tím začal. Před třiceti lety jsem nechal postavit pomník ve Velichovkách. A letos je program rozšířen i o zastávku v Jaroměři, kam část kolony tehdy také zamířila. Rozdělili se totiž v Hradci Králové a část jela do Jaroměře, část do Velichovek,“ dodal Kulhánek.

I tolik let po válce je podle něj co objevovat. Teprve nedávno se například zjistilo, že dva jeepy měly poruchu a nevrátily se s ostatními do Plzně. Zůstaly zde stát až do 12. května.

Výběr článků

Načítám