Článek
Bylo to přesně před 80 lety, když 7. května 1945 zažilo město zabrané od roku 1938 Němci nevídaný nálet bombardérů Rudé armády.
„Pro naše město to byl tragický konec války. Kobercové nálety, při kterých letadla shazovala stokilové bomby, trvaly opakovaně až do rána 8. května. Se zemí srovnaly téměř tři čtvrtiny města, které mělo tehdy 502 domů. Zasaženo jich bylo 383, z nichž 113 bylo zničeno úplně do základů. V troskách zahynulo patnáct lidí. Pozůstatky této události se nám ještě vrátily v roce 2011, kdy jsme při výkopových pracích za dramatických událostí jednu takovou nevybuchlou metrákovou bombu objevili v městské zástavbě,“ uvedl starosta města Tomáš Třetina (TOP 09).
Ostatky zmizely
Starosta Třetina připomněl i další tragickou událost, kdy o měsíc později, na začátku června 1945, bylo za nevyjasněných okolností popraveno jedenáct německých občanů v Horním zámeckém parku.
„Když se později stavěla škola, našly se jejich ostatky. Ty byly odvezeny neznámo kam a tyto události byly jednoduše tabu. Nemluvilo se o nich. Vůbec mi nepřísluší hodnotit, co se tehdy dělo, co předcházelo na konci války v dubnu a květnu zabití německých občanů či proč město zasáhl tak masivní nálet, byť se spekulovalo, že to mohlo být kvůli údajné koncentraci Němců ve městě, ale to se nikdy jednoznačně nevysvětlilo. Jsem však přesvědčen, že se o těchto událostech má otevřeně mluvit a snažit se z nich poučit. Jsem moc rád, že naše město našlo sílu o těchto věcech otevřeně hovořit,“ řekl Novinkám starosta.
Odhalení pamětní desky se zúčastnili i Alfréd z Lichtenštejna s manželkou jako zástupci rodu, který se postaral ve městě o největší rozkvět. Krumlov vlastnili od roku 1624 až do roku 1908 a mimo jiné zde mají dosud svou rodovou hrobku, kterou navštívili, stejně jako zámek, který je nyní ve vlastnictví města. To dříve hodně zplundrovaný objekt, v němž je umístěna slavná Muchova Slovanská epopej, postupně opravuje.
Krumlovským událostem z konce války se věnuje rovněž podcast Přepište dějiny.