Hlavní obsah

Hypotéky zřejmě podraží

13. 1. 2021, 5:31
Právo, Novinky, svj, bab

Úrokové sazby v Česku letos nejspíš porostou. Sazby hypoték sice koncem loňského roku ještě stagnovaly kolem dvou procent, většina ekonomů ale předpokládá, že letos mírně porostou.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Nečekejme ovšem žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent,“ uvedla finanční specialistka z Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.

Byty ve velkých městech zdražily o víc než 10 procent

Ke zdražení komerčních úvěrů, nejen hypoték, by vedlo především to, pokud by zvedla své úrokové sazby Česká národní banka. To, že k tomu v letošním roce dojde, se nedá vyloučit. Podle většiny členů bankovní rady ČNB se totiž ekonomický vývoj aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu.

Češi si loni vzali hypotéky za 200 miliard

První prognóza, nad kterou bude moci rada vést zásadnější debatu o budoucím směřování měnové politiky, ale bude podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka až na začátku května. Na posledním měnovém jednání v prosinci nechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.

O cenách rozhodují i zákazníci

Na hypotečním trhu působí mnoho hráčů vzájemně si konkurujících, o cenách hypoték tak do jisté míry budou rozhodovat i sami zájemci o úvěry na bydlení.

Pokud bude zájem o hypotéky stejně velký jako loni, banky nejspíše postupem času promítnou nárůst ceny zdrojů do cen hypoték a ty začnou zdražovat, soudí odborníci ze společnosti Golem Finance. V opačném případě, propadne-li se poptávka, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší, takže ceny hypoték by mohly ještě nějakou dobu stagnovat.

„V tuto chvíli je však s ohledem na vývoj ceny zdrojů určitě lepší počítat spíše s růstem úrokových sazeb,“ uvedl Libor Vojta Ostatek, ředitel Golem Finance.

Reklama

Související témata:

Související články

Nový odklad splátek už se škraloupem

14. 11. 2020, 6:08

Plošné splátkové moratorium sice na konci října skončilo, klienti v nesnázích však opět mohou o odklad splátek úvěru požádat. Banky jejich žádosti řeší...

Češi si loni vzali hypotéky za 200 miliard

7. 1. 2021, 8:27

Navzdory dopadům pandemie si Češi loni sjednali nové hypoteční úvěry za více než 200 miliard korun. Vyplývá to z údajů finančních společností za listopad...

Výběr článků