Článek
„Nesouhlasím s tím, že jsme v ideální pozici,“ uvedl Dimon v rozhovoru pro televizi Bloomberg.
Dimon zároveň ocenil centrální banku Fed, že udělala správnou věc, když se rozhodla vyčkat s dalším snižováním úrokových sazeb. Fed sazby snížila naposledy v prosinci. Od té doby se i kvůli nejistotě a obavám z vysoké inflace a nezaměstnanosti pohybují na úrovni 4,25 až 4,5 procenta.
Šéfa Fed Jeroma Powella kvůli tomu kritizoval americký prezident Donald Trump, jenž by rád viděl rychlejší pokles sazeb. Ten by podle Trumpa povzbudil americkou ekonomiku k dalšímu růstu.
Navzdory tvrdému přístupu americké administrativy vůči Číně se Dimon nedomnívá, že by Spojené státy chtěly s Pekingem přetrhat obchodní vazby. Věří, že současné příměří v celní válce, které přineslo snížení tarifů, vyústí v dohodu mezi oběma vládami.
Klienti investiční banky jsou ale ze současného vývoje nervózní a ptají se, jak JP Morgan hodnotí současná rizika. Společnost proto předpokládá, že část z nich může nyní přerušit své investice a začít vyčkávat, co přinese budoucí vývoj událostí.
Dimon také dodal, že by USA měly řešit svůj vysoký rozpočtový deficit. Ten v poslední době začal znepokojovat dluhopisový trh podobně jako v dubnu vyhlášení vysokých cel.
Deficit činí téměř sedm procent HDP a celkový federální dluh dosahuje 124 procent HDP. Trumpova administrativa navíc v těchto dnech prosazuje daňové úlevy, které by v následující dekádě dluh ještě navýšily.