Článek
„Americké fiskální deficity jsou příliš velké a je třeba je snížit,“ řekla listu The Financial Times Gita Gopinathová, první náměstkyně výkonné ředitelky MMF. Varovala také, že největší světová ekonomika je stále ovlivněna „velmi zvýšenou“ nejistotou v obchodní politice.
Její komentáře přišly poté, co agentura Moody's minulý pátek odebrala USA jejich poslední zbývající nedotčený úvěrový rating AAA a snížila ho na Aa1 kvůli obavám z rostoucího dluhu země. „Po sobě jdoucí americké administrativy a Kongres se nedokázaly dohodnout na opatřeních, která by zvrátila trend vysokých ročních fiskálních deficitů a rostoucích úrokových nákladů,“ uvedla ve svém zdůvodnění Moody's.
Agentura navíc nepočítá s tím, že by se to podařilo prostřednictvím rozpočtových a daňových návrhů, o nichž nyní jednají zákonodárci, přičemž měla podle AFP na mysli především výrazné snížení daní, o které usiluje Trump.
Trumpův návrh prodloužit daňové škrty z roku 2017 i po letošním roce tyto obavy ještě zvýšil a vyvolal znepokojení mezi investory, píše The Financial Times. Americká vláda podle něj tvrdí, že škrty v kombinaci s deregulací se zaplatí vyšším růstem, ale ani Moody's, ani finanční trhy o tom nejsou přesvědčeny.
„Velký, krásný zákon“ fungovat nebude, míní agentura
Ratingová agentura minulý týden uvedla, že navrhovaná legislativa, kterou Trump nazývá „velkým, krásným zákonem“, by zvýšila do roku 2035 americký deficit z loňských 6,4 procenta na necelých devět procent.
Trump tlačí na zákonodárce v Kongresu ovládaném republikány, aby schválili zákon o prodloužení daňových škrtů z roku 2017, které byly jeho hlavním legislativním úspěchem v prvním volebním období.
Republikáni v čele s Trumpem tehdy prosadili pokles daňové sazby pro podniky z 35 na 21 procent. Umožnili také jednotlivcům snížit daňový základ o dvojnásobek. Zákon obsahoval i automatické škrty v některých zdravotních a sociálních programech, například v systému zdravotního pojištění Medicare.
Podle nestranických analytiků to způsobí navýšení dluhu federální vlády. V pátek ale návrh daňového zákona neprošel důležitou procedurální překážkou, protože tvrdá linie republikánů požadující hlubší výdajové škrty ho zablokovala. To je pro republikánského prezidenta vzácný politický neúspěch v Kongresu.
Americký ministr financí Scott Bessent obvinil z fiskální situace vládu bývalého prezidenta Joea Bidena. Dodal, že současná vláda je „odhodlána snížit výdaje a zvýšit ekonomiku“. Ten již dříve řekl, že do konce Trumpova funkčního období sníží deficit na tři procenta.
Gopinathová však připomněla, že americký dluh v poměru k hrubému domácímu neustále roste.