Hlavní obsah

Trump Muska už týdny veřejně ignoruje

4:47
4:47

Poslechněte si tento článek

Washington

Na začátku druhého funkčního období amerického prezidenta Donalda Trumpa byl jednou z nejvýraznějších postav jeho administrativy nejbohatší muž světa Elon Musk. Miliardář, který dostal na starost vedení neoficiálního ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE), se účastnil zasedání vlády, s Trumpem létal na palubě Air Force One a prezident jej běžně chválil za dobře odvedenou práci. Od začátku dubna ho ale Trump ani ostatní republikáni prakticky nezmínili.

Foto: Nathan Howard, Reuters

Elon Musk a Donald Trump na snímku z letošního března

Článek

V únoru a březnu Trump na vlastní sociální síti Truth Social zmínil Muska průměrně čtyřikrát za týden, ale od začátku dubna jej nezmínil ani jednou, ukázala analýza serveru Politico. Nezmiňuje ho ani Trumpův tým, který má na starosti získávání finančních prostředků od dárců. Nabízí se tedy otázka, čím si Musk své zapuzení vysloužil, ale podle všeho jde spíše o pragmatické rozhodnutí republikánů než o následek nějaké roztržky mezi nejbohatším mužem světa a americkým prezidentem. Oba spolu dá mluví, Musk s dalšími podnikateli doprovázel Trumpa na jeho nedávné cestě po Blízkém východě.

V průzkumech dopadá příšerně. Lidé ho nenávidí
republikán na adresu Elona Muska

Podle průzkumů veřejného mínění je Musk mezi voliči čím dál tím méně oblíbený, a to výrazně méně než Trump. Na začátku minulého měsíce také republikánský kandidát prohrál důležité volební klání o místo v nejvyšším soudu státu Wisconsin, ve kterém se Musk angažoval jako finanční dárce, ale zároveň se pro republikány stal předvolebním problémem.

„Skončil, hotovo, je pryč. V průzkumech dopadá příšerně. Lidé ho nenávidí. Jel do Wisconsinu a myslel si, že si může koupit hlasy, nasadí si sýrový klobouk (symbol státu Wisconsin, pozn. red.) a bude se chovat jako devítileté dítě… Nefunguje to. Lidi to uráží,“ stěžoval si na Muska pod podmínkou anonymity otevřeněji jeden z wisconsinských republikánů.

Pro Trumpovu administrativu se tak mohl stát zbytečnou přítěží. Obzvlášť když aktivity DOGE nejsou pro vládu v současnosti tak důležité jako její celní politika a pře o rozpočet. Ačkoliv tedy republikánští zákonodárci o Muskovi v případě dotazů na něj stále mluví kladně, protože stále chtějí na své straně jeho obrovské bohatství, armádu příznivců a internetový vliv, někteří z nich zároveň přiznávají, že by pro jejich stranu bylo lepší, kdyby se předvolební kampaně před parlamentními volbami v roce 2026 aktivně neúčastnil.

„Ty průzkumy vám v podstatě říkají, že Elon dělá skvělou práci, když je v pozadí. A snad zůstane dlouhou dobu, aby ji dál dělal, ale nevezme si roli kampaňového náhradníka,“ zhodnotil to výkonný ředitel konzervativního Klubu pro růst David McIntosh.

Ticho po pěšině

O Muskovi na začátku dubna nepřestal mluvit jen Trump, ale i jeho přední poradci a oficiální účty Bílého domu. Ještě na konci února Trump Muska také používal jako velké lákadlo pro finanční dárce. „Miluju Elona Muska! Média se nás snaží rozdělit a nefunguje to. Je skvělý,“ stálo v Trumpově zprávě dárcům z 27. února.

Z těchto zpráv ale Muskovo jméno prakticky zmizelo už na začátku března. Jedinou výjimkou byla zmínka o čepici s nápisem „Americký záliv“, kterou si miliardář nasadil.

Odpověď Bílého domu na dotaz reportérů Politica, zda Muska považuje za politickou slabinu, miliardáře dokonce nezmínila vůbec. „Mise DOGE seškrtat mrhání, podvody a zneužívání bude určitě pokračovat. Zaměstnanci DOGE, kteří působí v jeho jednotlivých úřadech, budou nadále spolupracovat s vládou prezidenta Trumpa, aby naši vládu učinili efektivnější,“ stálo ve vyjádření mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové.

Pro demokraty je stále cílem

Tak jako by Muskovo stažení do ústranní mohlo prospět republikánům, demokratům může práci naopak ztížit. Již měsíce se totiž soustředí na volební strategii, kterou použili i při zmíněných volbách ve Wisconsinu, jež závisí na spojení jejich republikánských rivalů s Muskem. Demokraté ovšem tvrdí, že jejich strategie bude účinná i nadále, protože je nepravděpodobné, že by Musk někdy z veřejného prostoru kompletně zmizel.

O tom, že Musk ve vládě stále má vliv, vypovídá i to, že minulý týden doprovodil Trumpa na cestě do Saúdské Arábie, kde se setkal s vedením země a pak promluvil na investičním fóru. A rozhodně to nevypadalo, že by mezi ním a Trumpem panovaly nějaké rozpory.

Foto: Brian Snyder, Reuters

Americký prezident Donald Trump a Elon Musk mluví s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v polovině května.

I pokud Musk na konci května svou pozici v čele DOGE opustí, nic to nezmění na tom, že vedoucí tohoto orgánu jmenoval právě nejbohatší muž světa.

„Problémem tady nakonec nikdy nebyl Elon Musk, ale elonmuskismus. On je autorem jejich strategií a není to o teoretické vinně, ale o skutečných škodách, které ve světě s Trumpem napáchal, o nichž se povedou spory během voleb,“ uvedla demokratická stratéžka Jesse Fergusonová.

Důkazem, že to demokraté ale nebudou mít tak snadné, ovšem je, že v průzkumech je i DOGE hodnoceno lépe, když se v něm neangažuje Musk, ačkoliv se počínání tohoto pseudoministerstva jeho absencí nijak výrazně nezměnilo. „Veřejnost podporovala snahu ukončit marnivé utrácení Washingtonu, ale nepodporovala, jak se to dělalo. Jeho mise zbavit se mrhání rozhodně pomohla, ale rétorika, kterou používal, rozhodně ne,“ zhodnotil to analytik republikánů Frank Luntz.

Výběr článků

Načítám