Hlavní obsah

Přehledně: Jak to bude se cly mezi EU a USA

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Po měsících přetahování a výhružek ze strany USA se v neděli ve Skotsku americký prezident Donald Trump a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dohodli na úrovni cel mezi dvěma největšími světovými obchodními partnery. Jednání o podrobnostech dohody však budou nadále pokračovat. Jak má nové uspořádání cel vypadat?

Ursula von der Leyenová a Donald Trump po jednání o clechVideo: Reuters

Článek

Současný stav

Na většinu zboží vyváženého z Evropy do USA se uplatňuje přirážka ve výši deseti procent z prodejní ceny. Na automobily a autodíly je to ale 27,5 procenta a na ocel a hliník padesát procent.

Jak to bude do budoucna

Podle nedělní dohody se asi na dvě třetiny evropského exportu uvalí clo ve výši patnáct procent, a to včetně automobilů a autodílů. To je mnohonásobek toho, jak bylo zboží z Evropy zatíženo před začátkem Trumpova druhého prezidentského období letos v lednu.

V té době například celní sazba na osobní automobily byla pouze 2,5 procenta.

Cla na hliník a ocel by měla zůstat na stejné, padesátiprocentní úrovni, podle listu Financial Times by se tato sazba měla pravděpodobně uplatňovat po překročení sjednaného objemu dovozu do USA.

Uleví se tak autoprůmyslu, kterému oproti současnému stavu cla klesnou z 27,5 na 15 procent, a podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše také farmaceutickému průmyslu, kde bude patnáctiprocentní clo místo přirážky až 200 procent, kterou Trump vyhrožoval.

Podle von der Leyenové bude nulová celní sazba na letadla, zařízení pro výrobu čipů nebo některé chemikálie a suroviny, vybrané zemědělské produkty, přírodní zdroje a strategické suroviny. Stále se jedná o tom, jaké bude clo na lihoviny.

Foto: Reuters

Donald Trump po jednání o clech

Naopak na zboží z USA dovážené do Evropy podle Trumpa žádná cla nebudou, když dosud například na americké osobní automobily platila cla ve výši deset procent. Podle Reuters to tak ale není. Brusel se s USA dohodl na snížení cla na dovoz automobilů do Unie na 2,5 procenta, uvedla agentura s odkazem na nejmenovaného unijního úředníka. Na skutečný stav věci je tedy třeba si počkat, až bude zveřejněno společné prohlášení.

Odkdy budou nová cla platit?

To zatím není jasné. Jisté je pouze to, že od 1. srpna nezačnou platit plošná cla na evropské zboží ve výši třicet procent, jejichž uvalením Trump až do neděle hrozil. Stále probíhají jednání o podrobnostech dohody a podle České spořitelny ji následně ještě musí schválit hlavy evropských států. To se do pátku s nejvyšší pravděpodobností nestihne.

Co se ještě domluvilo?

EU se také zavázala odebírat americké energie jako zkapalněný zemní plyn LNG, ropu, jaderné palivo a další v objemu 250 miliard dolarů (5,25 bilionu korun) ročně v průběhu následujících tří let. Blok má také v USA investovat 600 miliard dolarů (12,6 bilionů Kč) a ve velkém nakoupit americké zbraně, podle Trumpa v hodnotě stovek miliard dolarů.

Výběr článků

Načítám