Článek
Jednání se uskutečnilo na Trumpově golfovém resortu v Turnberry v západním Skotsku a EU zastupoval i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.
Původně hrozilo, že clo bude třicetiprocentní, jak již dříve napsal Trump v dopise unijním představitelům. Nakonec je tarif poloviční. Celní sazba na dovoz z EU by měla činit 15 procent a stejná sazba by se vztahovala na automobily. Ne zcela jasno je ohledně cel na ocel a hliník, měnit by se neměla, a zůstanou tak zřejmě na 50 procentech.
Von der Leyenová uvedla, že patnáctiprocentní clo platí na dovoz většiny zboží do USA včetně automobilů, polovodičů a léčiv. Jednání s Trumpem označila za tvrdé, obtížné, ale spravedlivé.
Součástí dohody s Evropskou unií podle Trumpa je, že unie souhlasí s nákupem energií za 750 miliard dolarů (15,7 bilionu Kč) a s vyššími investicemi, konkrétně o 600 miliard dolarů (o 12,5 bilionu Kč), do amerického vojenského vybavení. Americký prezident to podle bruselského serveru Politico řekl americkým novinářům po skončení jednání.
Von der Leyenová upřesnila, během jednání zároveň unijní a američtí vyjednávači dosáhli dohody i ohledně nulové sazby cel na řadu strategických produktů.
„Jde o letadla a jejich součástky, některé chemikálie, některé zemědělské produkty, přírodní zdroje a kritické suroviny. A budeme i nadále pracovat na tom, abychom do tohoto seznamu přidali další produkty,“ dodala šéfka komise.
Potvrdila také, že Evropská unie rovněž posílí spolupráci s USA v oblasti energetiky. „Nákupy amerických energetických produktů diverzifikují naše zdroje a přispějí k energetické bezpečnosti Evropy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupy amerického LNG, ropy a jaderných paliv,“ prohlásila von der Leyenová.
Trump před oznámením dohody na brífinku s šéfkou EK uvedl, že obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy jsou jednostranné a nespravedlivé pro USA, že ale existuje dobrá šance to vyřešit.
Von der Leyenová poznamenala, že nedělní jednání bude o spravedlnosti a vybalancování vzájemných vztahů.
Americký prezident také uváděl, že pokud bude dohoda uzavřena, bude to znamenat na několik let konec dohadů mezi oběma stranami.
Intenzivní rozhovory
Podle listu Financial Times probíhaly ve Skotsku intenzivní rozhovory mezi vyjednavači EU a USA ještě v sobotu pozdě do noci. Hovory se podle listu točily kolem dohody, jež měla zrcadlit pakt, který Spojené státy tento týden uzavřely s Japonskem. Zásadní sporné body ale zůstávaly u evropského exportu oceli, automobilů nebo farmaceutických výrobků. Jednání byla podle listu místy vyhrocená.
Hlavní města členských zemí EU sdělila Komisi, že patnáct procent u aut je strop, který jsou ochotna přijmout, přičemž zvlášť silný tlak přicházel z Německa s jeho velkými automobilkami.
Představitelé EU v posledních dnech rovněž hovořili s japonskými protějšky, aby se na nedělní rozhovory lépe připravili, uvedl zdroj listu a dodal, že hlavním cílem bylo zajistit předvídatelnost pro evropské podniky.