Článek
„I v regionech, kde dříve rostly ceny skokově, dochází ke zpomalení růstu. Požadavky majitelů bytů na mnoha místech narazily na aktuální možnosti domácností. Častěji tak raději vsadí na dílčí ústupek výměnou za stabilního nájemníka,“ uvedl Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.
Podle dat největšího inzertního webu s nemovitostmi Sreality.cz narostla za posledních šest měsíců průměrná nabídková cena nájemního bytu v Praze jen o 1,5 procenta. Pro porovnání, za předchozí pololetí pronájmy v hlavním městě podražily o 4,5 procenta. Aktuálně vyjde průměrný pražský byt o rozloze 70 metrů čtverečních na 31 570 korun měsíčně.
Jen mírně rostly v posledních šesti měsících i ceny v Brně, kde nájemní byty zdražily citelněji až mezi květnem a červnem. To ale může být dané momentálním složením nabídky. Zda půjde o trvalejší změnu, ukážou až další měsíce.
Nezávislý realitní makléř Iztok Toplak navíc připomíná, že nabídkové ceny ovlivňují takzvané ležáky, které kvůli vysoké ceně zůstávají neobsazené.
„Nájemci jsou dnes citlivější na cenu kvůli růstu životních nákladů. Aktivní poptávka se soustředí zejména na cenově dostupnější byty a kvalitní nabídky s odpovídající cenou,“ konstatoval Toplak.
Nabídka se rozrostla
Na ochlazení nájemního trhu ukazují i data webu Sreality.cz o množství bytů v nabídce. V Praze stoupl jejich počet z 5,2 tisíce na konci loňského roku na takřka 7,5 tisíce v závěru června. V Brně pak z tisíce na 1600.
To souvisí se slábnoucí poptávkou. Například v Praze klesl podle služby Bezrealitky počet lidí zajímajících se o pronájmy u nejatraktivnějších bytů ze 120 na zhruba 70.
„Na trzích, jako jsou Praha nebo Brno, to sice nadále znamená, že člověk bude vystupovat proti konkurenci vyšších desítek zájemců. Situace ale není tak napjatá jako například na přelomu roku,“ komentoval Ponzer.
Vyšší nabídka a pomalejší růst cen jsou dobrými zprávami pro lidi, pro něž se trh s pronájmy stal útočištěm před stále zdražujícími byty na prodej. V posledních letech takových lidí v Česku výrazně přibylo. Podle Eurostatu žilo loni v pronajatém bytě či domě 25,3 procenta Čechů, v roce 2020 to bylo zhruba 20 procent.
Klidnější časy mohou přetrvat i v druhé polovině roku. Toplak dodává, že možnost vyjednávat o levnějším nájemním se bude týkat především větších bytů a méně atraktivních lokalit. Kvalitní nebo už nyní finančně dostupné byty se slev zřejmě nedočkají.
Ponzer nicméně připomíná, že majitelé jsou při výběru stále opatrní. Nadále od potenciálních nájemníků vyžadují ověření identity nebo doložení bezdlužnosti.