Článek
Spojené království je nuceno přehodnocovat své obchodní vztahy se zbytkem světa poté, co se britští voliči pro odchod z EU, tedy takzvaný brexit, vyslovili v červnovém referendu.
Britský ministr obchodu Sajid Javid by měl při páteční návštěvě v Dillí diskutovat o budoucí podobě obchodních vztahů s indickou vládou.
"Po výsledku referenda je mou naprostou prioritou zajistit Spojenému království nástroje potřebné k tomu, aby mohlo pokračovat v obchodním soupeření na světové scéně," uvedl Javid. Politik a bývalý manažer Deutsche Bank je sám pákistánského původu.
Javid v Indii bude jednat i se šéfy firmy Tata Steel o zvažovaném prodeji jejich britských oceláren.
Oficiální jednání až po opuštění EU
"V příštích měsících uskutečním podobná setkání s ostatními klíčovými obchodními partnery a nastíním vládní vizi možné podoby budoucích obchodních vztahů Spojeného království," dodal.
Británie obchodní dohody po několik desetiletí uzavírala prostřednictvím EU. Zastánci brexitu tvrdí, že Spojené království si s rychle rostoucími ekonomikami, jako je například Indie, dokáže samostatně dohodnout lepší obchodní podmínky, než jaké má v současnosti jakožto člen EU.
Oficiální obchodní rozhovory Británie se zeměmi, jako jsou USA, Čína, Japonsko či Indie, však podle agentury Reuters budou muset počkat, dokud Londýn nevyřeší své budoucí vztahy s Evropskou unií. Na to nedávno upozornila také eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová. Jednání s EU přitom pravděpodobně zaberou několik let. [celá zpráva]
Související téma:
Ilustrační foto.
Hodnota vzájemné obchodní výměny mezi Británií a Indií v loňském roce dosáhla 16,55 miliardy liber (přes půl biliónu korun). Británie loni byla v rámci skupiny G20 největším zahraničním investorem v Indii, na kterou má vazby ještě z koloniálních dob. Indie byla naopak třetím největším zdrojem přímých zahraničních investic v Británii.