Hlavní obsah

Francouzi a Číňané podepíší s Íránem obří plynařský kontrakt

2. 7. 2017, 14:42

Francouzská energetická skupina Total, která řídí mezinárodní konsorcium společně s čínskou firmou CNPCI, v pondělí podepíše s Íránem kontrakt v hodnotě 4,8 miliardy dolarů (téměř 110 miliard korun) na vybudování velkého plynového těžebního pole v Perském zálivu. Podle agentury AFP to v neděli oznámilo íránské ministerstvo ropného průmyslu.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Generální ředitel francouzské společnosti Total Patrick Pouyanne

Článek

Smlouva bude podle sdělení mluvčího ministerstva ropného průmyslu podepsána za přítomnosti íránského ministra, ředitelů společností Total a CNCPI a íránské společnosti Petropars.

Jak upozornil server BBC, jde o největší zahraniční kontrakt od zrušení většiny hospodářských sankcí vůči Íránu v roce 2016.

Plynové těžební pole leží ve vodách Perského zálivu mezi Íránem a Katarem, plyn zde byl nalezen už v 90. letech. Total má získat v projektu podíl 50,1 procent, CNCPI 30 procent a Petropars 19,9 procenta.

Předběžnou smlouvu účastnické strany podepsaly loni v listopadu, upřesnila AFP. Definitivní kontrakt měl být původně stvrzen už počátkem letošního roku, ale smluvní partneři Teheránu v únoru sdělili, že čekají na to, jaká bude politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu.

Total se podpisem uvedené smlouvy stane první západní společností tohoto energetického sektoru, která se do Íránu vrátí. Kontrakt bude uzavřen přes nepřátelský postoj Washingtonu a nedávné schválení nových sankcí vůči Íránu americkým Senátem, poznamenala agentura AFP.

Šéf společnosti Total Patrick Pouyanne minulý měsíc prohlásil, že se v Íránu chystají investovat v první fázi miliardu dolarů (22,95 miliardy korun). Írán je třetí největší producent ropy ze zemí OPEC.

Reklama

Související články

Výběr článků