Článek
Vládce jednoho ze sedmi evropských království nebyl v Plzni náhodou. Na osvobození jihozápadu Čech se totiž před osmdesáti lety kromě Američanů podílel i 17. belgický střelecký prapor.
„Připomínáme si konec války, která vedla k prozření nejenom nás, ale i našich spojenců, že politika appeasementu neboli ústupků agresorovi se krvavě nevyplácí. Tato zkušenost je velice aktuální i dnes, kdy probíhá další agresivní válka na evropském kontinentu,“ konstatoval prezident Petr Pavel.

Belgický král Filip a prezident Petr Pavel v Plzni při vzpomínkové akci k osvobození města
Pattonova armáda vstoupila do Plzně 6. května. „Je důležité si připomínat tyto události nejenom jako historický fakt, ale také jako důvod k zamyšlení, že mír a svobodu nemáme automaticky, že se o ně musíme den za dnem starat. Díky, Ameriko, díky Belgie, díky všem,“ prohlásil Pavel.
Král připomněl Havla
Belgický 17. střelecký pluk se podílel nejen na osvobození Plzně, ale také třeba Stříbra či Tachova. „Naši vojáci zlikvidovali i koncentrační tábor v Holýšově, kde osvobodili na sedm set nevinných žen,“ připomněl v Plzni král Filip.
Vojáci postupující od Normandie k Plzni podle něj vydláždili cestu svobodné Evropě. „Evropě míru, demokracie a lidských práv. Na základech, které se jim podařilo vybudovat, jsme mohli vystavět pevné instituce, jako je Organizace spojených národů, Rada Evropy a Evropská unie – ty našim zemím umožňují politickou interakci na základě respektu,“ dodal monarcha.

Americký veterán Harry Humason a vnuk generála G.S. Pattona pan George Patton Waters.
Podle krále Filipa jsou dnes tyto výdobytky napadány a zamítány. „Ve jménu hesla: pravdu má ten, kdo má moc. Ve jménu rychlých zisků a územních ambicí. V dnešní neklidné době si někdy připadáme jako vězni pochmurného světa zmítaného zmatkem.“

Český válečný veterán Miloslav Masopust
„Evropa zvyšuje své bezpečnostní a obranné schopnosti jako nikdy předtím. Slavíme osmdesát let míru v naší unii a pevně podporujeme naše sousedy v nesnázích, jmenovitě Ukrajinu,“ podotkl král Filip.
Ve své další řeči zavzpomínal i na prvního českého prezidenta: „Zatímco se nás někteří snaží rozdělit, my musíme vyjádřit svou víru a své hodnoty. Vybavují se mi slova velkého státníka Václava Havla: Slovo může mít větší sílu než deset divizí.“
Památku osvoboditelů uctil také plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO): „Když se spojí dobro, dokáže zázraky. Třeba ukončit druhou světovou válku. Doufám, že se to podaří i nyní, v budoucnu.“
Poděkování od Pattona
Slavností svobody i zmíněného pietního aktu se zúčastnil devětadevadesátiletý americký veterán Harry Humason a tradičně také George Patton Waters, vnuk generála Pattona. „Říkával: ‚Je pošetilé a špatné truchlit nad muži, kteří zemřeli. Spíše bychom měli děkovat Bohu, že takoví muži žili,‘“ vzpomínal na svého dědečka.

George Patton Waters, vnuk generála Pattona
„Vzhlížel jsem k němu jako k výzvě. Nebyl dokonalý, ale tváří v tvář zlu byl neohrožený a neochvějně věřil ve svobodu,“ upozornil Patton Waters a na adresu Plzeňanů doplnil: „Děkuji, že si připomínáte, jak vypadá skutečná odvaha.“

Vzpomínkový akt za účasti prezidenta republiky Petra Pavla a belgického krále Philippa u památníku Díky, Ameriko.

Prostor u pomníku Díky, Ameriko! lemovaly špalíry lidí.