Hlavní obsah

Děti i dospělí se naučí, jak přežít apokalypsu. V Ostravě začala výstavba Městečka bezpečí

2:31
2:31

Poslechněte si tento článek

Ostrava

Unikátní areál, kde si děti i dospělí budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se zachovat při požáru, povodni, dopravní nehodě či chemickém útoku, vzniká v Ostravě. Městečko bezpečí, jak se projekt nazývá, začali stavbaři budovat v sousedství nákupního centra Avion Shopping Park v Zábřehu.

Foto: vizualizace MSK

V Ostravě začala stavba Městečka bezpečí (vizualizace).

Článek

Celkové náklady se pohybují okolo 220 milionů korun, přičemž 174 milionů uhradí evropská dotace, zbytek pak kraj a město. Inspirací ke stavbě Městečka bezpečí byl obdobný areál Centrum zdraví a bezpečí - Svět záchranářů v Karlových Varech, který ročně navštíví zhruba 25 tisíc lidí.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka by ostravské městečko mohlo mít návštěvnost až dvojnásobnou. „Je velmi složité dostat na jakékoliv školení či edukaci zejména dospělou populaci. Nám se za ta léta ukázalo, že optimální je dostat informace do rodin prostřednictvím dětí,“ poukázal Vlček s tím, že v městečku budou všechny potřebné informace na jednom místě.

Projekt má edukovat návštěvníky v duchu hesla: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. „Pokud má člověk možnost vyzkoušet si zvládnutí náročných situací předem, není následně tolik zaskočen při konfrontaci s nimi v reálném životě a lépe je zvládne,“ potvrdil ředitel moravskoslezských záchranářů David Holeš.

Uvedl, že záměrem záchranářů je prostřednictvím městečka mírnit obavy ze zdravotní péče a učit základy první pomoci. „Proto tady bude například dům záchranné služby, nemocnice a sanitní vůz. Děti i dospělí se seznámí s činnostmi záchranářů, ošetřováním v nemocnici, stejně tak i s péčí na zubařském křesle či v odběrové ambulanci,“ prozradil.

V areálu budou i další objekty, například hasičské či policejní, návštěvníci budou mít k dispozici také lanové centrum, dopravní hřiště nebo staveniště, kde si budou moci vyzkoušet krizové a mimořádné události na vlastní kůži.

Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel při zahájení stavby Městečka bezpečí připomněl, že areál bude výhodný i pro samotné záchranné složky. A to kvůli tomu, že přípravu na krizové události budou zájemcům vysvětlovat v reálném prostředí. „Když někam chodíme, například do škol, tak tam všechno musíme simulovat, a je to pro nás velmi složité,“ zmínil.

Městečko bezpečí by mělo být stavebně dokončeno příští rok. Areál na ploše téměř dvou hektarů bude provozovat Trojhalí Karolina. Roční provoz se odhaduje na 10 až 12 milionů korun a podělí se o něj Ostrava s Moravskoslezským krajem. Na výuce se budou podílet hasiči, záchranáři a policisté.

Výběr článků

Načítám