Článek
Muž z Vysočiny pracoval jako údržbář. Ještě před dosažením věku pro odchod do starobního důchodu mu byl přiznán kvůli úporným bolestem zad invalidní důchod prvního stupně. Muž se domníval, že má nárok na vyšší, tedy druhý stupeň, a důchod mu měl být přiznán dříve. Nebyl si tím jistý, proto se s žádostí o pomoc obrátil na veřejného ochránce práv.
Po prostudování podkladů dospěl ombudsman k závěru, že lékařské posudky jsou neúplné, protože neobsahovaly dostatečné odůvodnění. Právě díky tomu se zjistilo, že invalidita vznikla u muže o dva roky a tři měsíce dříve, než byl termín, od kdy mu byl invalidní důchod přiznán.
„ČSSZ jsem na tento případ upozornil a požadoval, aby došlo k nápravě. Zde šlo především o zajištění nové lékařské prohlídky, kdy lékař zajistí všechny potřebné informace, které budou vyhovující a dostatečné,“ řekl Novinkám Křeček. Oceňuje pohotový přístup ČSSZ. Její pracovníci již v době ombudsmanova šetření, a to po prvním upozornění ochránce, že věc není v pořádku, nechali vytvořit nový lékařský posudek, což vedlo k opravě vzniku invalidity.
Ochránce vysvětlil, že pro získání invalidního důchodu je naprosto klíčový posudek od lékaře. Nestačí v něm jen rozhodnout o tom, zda pacient má či nemá nárok na invalidní důchod. Lékař musí svůj posudek „přesvědčivě odůvodnit a určit okamžik vzniku invalidity“.
Počítá se datum vzniku invalidity
Podle posudku se následně určuje období, ve kterém se zjišťuje potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod. Datum musí být proto „řádně odůvodněno a stanoveno co nejpřesněji k okamžiku, kdy se pracovní schopnost člověka snížila až na stupeň odpovídající invaliditě“. Právě to se v případě údržbáře z Vysočiny podle veřejného ochránce práv nestalo.
Důležité v tomto případě podle Křečka bylo to, že se posudkový lékař dodatečně vypořádal se všemi námitkami od stěžovatele a následně vydal nový, úplný a přesvědčivý posudek. „Důležité je, že náprava přišla rychle. Muž dostal doplatek, který mu náležel,“ doplnil ombudsman.
Konkrétně byla občanovi doplacena částka 268 124 korun a důchod zvýšen o 700 korun měsíčně. Požadovaný druhý stupeň invalidity, tedy vyšší stupeň, mu ale přiznán nebyl.
Jak postupovat při nesouhlasu s výší invalidního důchodu?
Nejprve je třeba podat námitky přímo k ČSSZ. Pokud ani s tímto šetřením nebude stěžovatel spokojený, může podat správní žalobu k příslušnému krajskému soudu. Její výhodou je to, že dojde k novému lékařskému posouzení a soud vydá závazný rozsudek. Pokud však člověk žalobu podávat nechce nebo nemůže, může se obrátit na ombudsmana. Ten sice nemůže sám posoudit, v jakém stupni invalidity má být člověk správně zařazen, může ale zcela bezplatně prověřit postup úřadů po právní stránce. Pokud zjistí nesrovnalost, žádá po nich nápravu.