Hlavní obsah

Pro pomoc lidem z Ukrajiny je téměř 90 procent Čechů, většina ji má za moc štědrou

4. 5. 2022, 7:55

Téměř devět z deseti lidí v Česku podporuje humanitární pomoc Ukrajině napadené Ruskem a pomoc válečným uprchlíkům. Zároveň ale 60 procent považuje podporu uprchlíkům za příliš štědrou a domnívá se, že na ni doplatí Češi. Tři čtvrtiny lidí vnímají jako hlavního viníka války Rusko, téměř polovina ji chápe i jako boj za ČR. Čtvrtina lidí by pak souhlasila s přímým zásahem proti Rusku.

Foto: Sergej Grits, ČTK/AP

Ukrajinské uprchlice na polském přechodu v Medyce

Článek

Šest z deseti Čechů si myslí, že dodávky zbraní Ukrajině jsou pro Česko nebezpečné, protože ho zatahují do války. Vyplývá to z dubnového průzkumu, jehož výsledky poskytla agentura Focus

Humanitární pomoc Ukrajině podporuje 88 procent lidí v Česku, pomoc válečným uprchlíkům 84 procent. „Více než polovina respondentů deklarovala především ochotu pomoci materiálně a finančně,“ uvedli autoři průzkumu.

Ubytovat a zaměstnat ukrajinské uprchlíky je připraveno 11 procent lidí.

Mezi 60 procenty těch, kteří považují podporu uprchlíkům za příliš štědrou, jsou nadprůměrně zastoupení lidé se základním vzděláním a muži. Podobně hlavně muži a pak také nejstarší účastníci průzkumu jsou mezi 59 procenty těch, podle kterých dodávky zbraní Ukrajině zatahují ČR do války.

Rusko pálilo na Ukrajinu od Kaspického moře, obává se sestřelení letadel

Evropa

S přímým vojenským zásahem proti Rusku souhlasí zhruba čtvrtina lidí, téměř dvě třetiny podporují sankce vůči Rusku a 60 procent je pro jeho vyloučení z Rady bezpečnosti OSN. S ruskou invazí na Ukrajinu nesouhlasí 81 procent lidí v Česku, souhlas naproti tomu vyjádřila desetina.

Rusko je hlavním viníkem války podle 74 procent dotázaných, naopak 19 procent viní z vypuknutí války USA. „Tato část respondentů vnímá Ukrajinu jako nástroj politiky Spojených států a de facto přejímá dominantní ruský narativ, který maskuje vlastní agresi na Ukrajině,“ uvedl Focus.

Lvov je pod palbou, první raketa dopadla do Zakarpatské oblasti

Válka na Ukrajině

Čtyři z deseti Čechů si myslí, že válka nebude mít vítěze, po desetině očekává naprosté vítězství Ruska, nebo Ukrajiny. Útok Ruska na další země a to, že na Ukrajině použije zbraně hromadného ničení, předpokládají shodně téměř dvě pětiny lidí. „Útok Ruska na ČR očekává 28 procent respondentů, vypuknutí třetí světové války 26 procent,“ uvedli autoři průzkumu.

Fiala v Kyjevě nebyl, myslí si čtvrtina lidí

Se zpravodajstvím o válce na Ukrajině je spokojeno 44 procent lidí, nadprůměrně hlavně vysoce kvalifikovaní pracovníci, manažeři a vysokoškoláci. Nespokojeno je naopak 31 procent a pro tuto skupinu je charakteristický proruský sentiment, uvedl Focus.

Třicet procent lidí uvedlo, že se nesetkali s žádnými dezinformacemi o válce na Ukrajině. Více než čtvrtina si myslí, že český premiér Petr Fiala (ODS) nenavštívil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě a považuje zpravodajství o této události za propagandu.

Focus se v průzkumu mezi 26. březnem a 11. dubnem dotazoval 1023 lidí starších 18 let.

Reklama

Související témata:

Výběr článků