Hlavní obsah

Nechtěl jsem, ale donutili mě. Očkovací centra hlásí nápor

20. 11. 2021, 12:58 – Praha

V pražských očkovacích centrech bez registrace – v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží – se v sobotu tvoří dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově před polednem řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu-19 je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil.

Fronty na očkování v PrazeVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

 
Článek

Ve frontě na očkování na pražském hlavním nádraží čekaly dvě hodiny po poledni stovky lidí. Fronta se táhla přes celé přízemí nádražní haly. Ráno byla podle očitých svědků situace ještě horší, to fronta vedla i přes druhou část haly. Nemalou část čekající tvořili cizinci pobývající v Praze. Na pořádek na místě dohlíží ostraha.

Její pracovník odhadl dobu čekání na Hlavním nádraží Praha až na několik hodin. Lidé, kteří se přišli očkovat proti covidu, se vesměs shodují, že je tomu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění protiepidemických opatření.

Od pondělí už mnohde nebude stačit test, ale bude vyžadováno potvrzení o prodělání covidu v posledním půl roce či očkování. „Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil. Pokud chci od pondělí alespoň trochu normálně žít, nemám jinou možnost,” řekl jeden z čekajících na Chodově. Přišel si pro první dávku vakcíny.

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření budou platit od pondělí

Domácí

Na Chodově se očkuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer, mohou ji dostat zájemci od 16 let. Toho využil muž, který doprovodil na očkování svého syna. „Sám už mám třetí dávku vakcíny, byl jsem očkovaný prakticky mezi prvními. U syna jsme byli k vakcinaci donuceni, například kvůli škole, ale i dalším věcem a aktivitám,” uvedl.

Očkovací látky na Chodově podávají zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Na svém twitterovém účtu napsal, že v pátek bylo v tomto očkovacím centru očkováno 1367 lidí za jeden den. „To je nejvíce od 12. července. Celkem jsme podali 92 400 dávek vakcíny,“ uvedl.

Lůžka na JIP se plní neočkovanými

Domácí

Ve frontě na Chodově převládali spíše mladší lidé, kteří si často přišli pro první dávku vakcíny.

„Kdo ví, co zase schválí”

Ve vestibulu hlavního nádraží zdravotníci aplikují jednodávkový Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Očkovací místo provozuje Fakultní nemocnice Bulovka. Právě možnost nechat se naočkovat pouze jednorázovou vakcínou přilákala paní Petru.

„Výhodou je, že nemusím řešit druhou dávku vakcíny a splním to, co po mně stát žádá,” řekla.

Neočkovaní už se nenajedí ani v obchodních centrech či na trzích

Domácí

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ale tento týden upozornil, že ministerstvo si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv právě k jednodávkové vakcíně Janssen.

O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, minulý týden se o ní zmínil na Twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících.

Pro paní Petru byla tato informace nová, od aplikace Janssenu ji ale neodradila. „Kdo ví, co zase schválí, navíc přijde nová vláda, která to může vidět jinak,” uvedla.

V pátek padl rekord v přírůstku nakažených

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Reklama

Výběr článků