Hlavní obsah

Neúspěšný kandidát ANO chce žalovat Pekarovou Adamovou

2. 10. 2022, 8:56 • Aktualizováno 2. 10. 2022, 10:21

Ekonom Jaromír Dědeček (ANO), který v senátních volbách na Jičínsku podlehl Tomáši Czerninovi (SPOLU), hodlá žalovat šéfovou TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou za jeden z jejích předvolebních výroků. Ten byl údajně primárně určený vysočinské senátní kandidátce Janě Nagyové, obžalované v kauze Čapí hnízdo a týkal se toho, že jí jde především o imunitu. Pekarová se podle Dědečka měla v souvislosti s Nagyovou nepřímo zmínit o senátních volbách na Jičínsku.

Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Jaromír Dědeček

Článek

„Zaznělo to dost přesvědčivě, načež mi lidé posílali vzkazy, že mne volit nebudou, aniž jsem v něčem trestně stíhán a prověřován,“ tvrdí Dědeček. „Budu to řešit soudní cestou,“ prohlásil odhodlaně. „Špatně si to vyložil,“ reagoval Czernin. Napadnout výsledky voleb v senátním okruhu 37 však Dědeček nehodlá.

Dědeček označil souboj v poměru sil za nevyrovnaný. Czernin za napínavý od začátku do konce, v lecčem ale nekorektní. „Jičínsko-nymburský senátní obvod je báječný, vy jste vyhráli a já mám znovu tu čest a radost vás v Senátu zastupovat. Slíbil jsem vám, že to budu dělat se vší vervou a všemi silami. To platí a já se na to moc těším! Díky!,“ vzkázal na sociální síti voličům Czernin, jehož po prvním kole přímo podpořila v pořadí třetí Dana Kracíková (STAN), starostka Železnice u Jičína.

Babiš do „polistopadového kartelu“ nově zařadil Kollera či Kluse. Výsledek ANO je zklamáním, uznal

Dědeček, jak přiznal, považoval Czernina od začátku za favorita, což se potvrdilo. „Byl to vzhledem k financím na kampaň a počtu lidí ve volebním štábu souboj Davida s Goliášem. Můj tým měl čtyři členy, rozpočet 350 tisíc korun, z nichž sto tisíc bylo mých. Kampaň jsme dělali bez billboardů a okázalého marketingu,“ říká Dědeček, jenž v prvním kole skončil při skoro dvojnásobné volební účasti o necelá tři procenta za Czerninem.

„Nešlo ani tak o Czernina a Dědečka, nýbrž spojení proti ANO,“ míní Dědeček. „Celé to bylo hodně napínavé,“ říká Czernin, který Dědečkovu kampaň považuje v mnohém za neúměrně agresivní až nekorektní.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tomáš Czernin

Agresivitu a nekorektnost ovšem nepřičítá na vrub protivníkovi, nýbrž volební strategii Babišova hnutí ANO. „Bylo znát, že jde spíš o Babišův podpis,“ míní Czernin, jehož se dotkly především útoky proti manželce, dobrovolnici z charitativní neziskovky.

„Naštvalo mne, že se nevybíravě otírají o moji ženu, která léta dobrovolně dělá charitativní práci, aniž by z toho cokoliv měla, a ještě do toho investuje vlastní peníze,“ tvrdí Czernin.

Reklama

Související témata:
Jaromír Dědeček

Výběr článků