Hlavní obsah

Po dvou dávkách vakcíny se nakazilo 1800 lidí

15. 7. 2021, 13:20 – Praha • Aktualizováno 15. 7. 2021, 14:49

Po aplikaci druhé dávky očkování proti covidu se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nakazilo 4030 lidí z 3,86 mil. očkovaných. Ministr to řekl ve čtvrtek po jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Po 14 dnech od druhé dávky, kdy se projeví plná imunita, je to šest setin procenta očkovaných, což znamená 1800 lidí, uvedl v týdnu Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Adam Vojtěch: Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentněVideo: ČTK

 
Článek

„Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí,” řekl ministr.

Čísla ale podle něj jasně dokládají, že očkování skutečně chrání, a to hlavně před vážným průběhem. „Ti lidé se nedostanou do nemocnic, o což nám jde,” uvedl Vojtěch.

Očkování již chrání více než čtyři miliony Čechů

Domácí

„V tuto chvíli se nachází v nemocnicích 25 osob, z toho osm osob je na jednotkách intenzivní péče,” potvrdil ministr. V nemocnicích většinou končili starší lidé. U věkové skupiny 80+ je plně naočkováno k 80 procentům lidí.

Data ukazují, jakou máte šanci dostat covid po očkování

Domácí

Vojtěch pak apeloval také na to, aby se nechali naočkovat i mladí lidé. „Pokud se nakazí, tak mohou nakazit člověka, který je rizikový a nemůže se třeba nechat naočkovat. Tyto lidi musíme chránit,” vysvětlil.

Lidi k očkování má přesvědčit také dopis, který příští týden půjde k občanům od zdravotních pojišťoven. Dostanou ho i už očkovaní, těm poděkuje.

Vstupenku do hospody platit nelze

U nové varianty delta by pak měla kolektivní imunita vzniknout až při proočkování zhruba 85 procent populace, nyní má podle dat ministerstva zdravotnictví v Česku 14 dní po druhé dávce kolem 45 procent lidí.

ON-LINE: Přibylo 266 nově nakažených

Koronavirus

Podle Kubka se neočkovaní lidé chovají jako černí pasažéři, kteří by rádi využívali výhod kolektivní imunity, ale nechtějí k ní přispět. „Nemůžeme také dlouhodobě platit někomu něco, co je vstupenkou na koncert či do hospody, když je tu účinná vakcína,” řekl ve čtvrtek.

Počty nově nakažených v posledních dnech opět stoupají. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden člověk, je nad hodnotou jedna. To znamená, že se epidemiologická situace zhoršuje.

Dvě dávky vakcíny dostanou lidé, pokud se nechají očkovat látkou od společnosti Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Johnson & Johnson počítá pouze s jednou dávkou.

Po příjezdu na Slovensko budou neočkovaní dál muset do karantény

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků