Hlavní obsah

Data ukazují, jakou máte šanci dostat covid po očkování

12. 7. 2021, 16:31
Jan Menšík, Novinky, Jan Menšík

I díky vakcinaci se rapidně snížila zátěž nemocnic a počty nově nakažených jsou oproti jarním měsícům nízké. Po očkování se podle aktuálních dat nakazilo covidem-19 přibližně 25 tisíc lidí, což s ohledem na počet očkovaných činí zhruba 1,2 procenta. Z toho lze usuzovat, že vakcíny fungují a drtivou většinu naočkovaných chrání jak před nákazou, tak před případným těžkým průběhem a úmrtím.

Foto: Jose Cabezas, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Od začátku očkování na konci loňského prosince se doposud vyočkovalo přes 5,1 milionu prvních dávek. Kompletní očkování proti koronaviru má již více než 3,7 milionu lidí. I přesto část z nich později covidem onemocněla.

Dušek: Podzimním lockdownům mohou zabránit mladí, naočkujte se

Domácí

Podle aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která mají Novinky k dispozici, se nákaza potvrdila u 22 078 lidí, kteří dostali první dávku vakcíny. Při vztažení k celkovému počtu vyočkovaných prvních dávek toto číslo odpovídá 1,08 procenta.

O poskytované ochraně však více vypovídají data týkající se nákaz po podání druhé dávky. Do čtrnácti dní od aplikace se nemoc projevila u 1802 lidí, což odpovídá 0,06 procenta. Po více než 14 dnech byla pozitivita zaznamenána u 2040 lidí (0,07 procenta). Těžký průběh nastal u celkem 273 lidí, tedy zhruba jednoho promile nakažených po druhé dávce vakcíny.

„Komplexní dostupná data ukazují, že vakcinace velmi účinně chrání před následnými nákazami a zejména před těžkým průběhem onemocnění. Platí to zejména po druhé dávce. Nákazy zachycené po vakcinaci představují pouze zanedbatelný podíl všech nově potvrzených případů,“ sdělil Novinkám ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Doplnil také, že část pozitivních po očkování se mohla nakazit v době aplikace dávky nebo krátce po ní, kdy ještě vakcína dotyčného dostatečně nechrání.

Žádná vakcína není stoprocentní, účinnost je ale vysoká

Někteří lidé, kteří odmítají očkování či zpochybňují jeho účinnost, argumentují tím, že jsou právě případy, kdy se lidé i po očkování nakazili nebo skončili v nemocnici, a vakcína je tudíž neochránila. V této souvislosti je ale nutné podotknout, že žádná z očkovacích látek nemá stoprocentní účinnost, tudíž naočkované nemůže plně ochránit ve všech případech.

Virolog: Přeočkování nás nemine, britský postup je unáhlený

Koronavirus

Moderní mRNA vakcíny, mezi něž patří v Česku nejvyužívanější Pfizer/BioNTech či americká Moderna, mají účinnost okolo 93 procent. AstraZeneca či jednodávkový Johnson and Johnson mají účinnost o trochu nižší.

Šance, že se člověk po očkování nakazí koronavirem, tedy existuje. Pokud se tak stane, vakcína ve velké míře chrání před těžkým průběhem či následným úmrtím, jak připomněl i sám Dušek či dříve někteří další odborníci.

Aktuální data ukazují, že naprostá většina nakažených lidí, kteří i po očkování skončili s těžkým průběhem v nemocnici, jsou seniorního věku.

Zhruba 82 procent všech těžkých průběhů po první dávce připadá na lidi ve věku nad 65 let, více než 50 procent z toho jsou lidé starší 80 let. I po druhé dávce připadlo téměř 70 procent těžkých průběhů na věkovou skupinu nad 80 let.

Smejkal: Neočkované v Česku si virus najde

Domácí

„Je to zdůvodnitelné jejich celkovým zdravotním stavem, kdy trpí řadou chronických onemocnění spojených právě s vysokým věkem,“ přiblížil Dušek.

O tom, že vakcíny fungují, svědčí i počty nově příchozích covidových pacientů do nemocnic, zejména těch v seniorním věku, kteří patří k nejrizikovějším skupinám. Za posledních 14 dní přibylo 77 nově nakažených seniorů nad 65 let a 41 pozitivních ve skupině nad 75 let. V nemocnicích pak k 10. červenci bylo 25 covidových pacientů, z toho sedm na JIP a dva na umělé plicní ventilaci.

Vakcíny do velké míry brání také šíření covidu v populaci, čím více lidí je vůči onemocnění imunních, tím více se snižuje počet lidí vnímavých k nákaze, a tedy se snižuje i možnost šíření. I kvůli tomu vláda opakovaně apeluje na veřejnost, aby se nechala proti koronaviru naočkovat, tak abychom na podzim dosáhli kolektivní imunity a zároveň se vrátili k normálnímu způsobu života bez nějakých dramatických restrikcí, jak tomu bylo v minulých měsících.

Reklama

Související články

Výběr článků