Hlavní obsah

Miliardy pro nelékařské obory mají zabránit rozvratu nemocniční péče

2:14
2:14

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Problém nedostatku nelékařského personálu v nemocnicích, který by se měl v následujících letech dále prohlubovat, chce ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s lékařskými fakultami a odbornými společnostmi vyřešit navýšením počtu studentů příslušných oborů. Do roku 2037 by měly školy postupně dostat na navýšení kapacit 12,8 miliardy korun. Příslušný program, který ve středu ministerstvo zdravotnictví představilo, obratem projednala s schválila vláda.

Foto: Envato Elements

Ilustrační snímek

Článek

Nedostatek zdravotních sester, porodních asistentek, zdravotnických záchranářů či nutričních terapeutů a radiologických asistentů by do budoucna mohl vyústit v omezování péče.

Bez navýšení kapacit příslušných oborů by se s ohledem na stávající demografické složení nepodařilo zajistit dostatek personálu. Již nyní je třetina zdravotních sester ve věku nad 50 let, a pětina dokonce v důchodovém věku. Stárnou ostatně nejen zdravotníci, ale i celá česká populace.

Dnes přitom lékařské fakulty značné množství zájemců o studium nelékařských oborů z kapacitních důvodů odmítají.

„Data jasně ukazují, že navýšení kapacit škol je nezbytností. Tento program je preventivním krokem – umožní vysokým školám přijmout alespoň o 20 procent více studentů, a tím dlouhodobě zajistit personální udržitelnost zdravotnictví,“ tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Přibýt by díky programu mělo až 22 tisíc studentů nelékařských oborů, nejvíce zdravotních sester.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přichází program včas a představuje jasný plán na udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče. Za krok správným směrem jej označil i děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a předseda Asociace děkanů lékařských fakult Petr Widimský, který připomněl, že podobně byly v roce 2019 navýšeny kapacity pro studium mediků.

„Právě letošní rok je prvním s více než dvacetiprocentním nárůstem počtu absolventů všeobecného lékařství,“ připomněl. Pokud by se nepodařilo navýšit počty sester, řada nemocnic by podle něj musela do deseti let kvůli jejich nedostatku skončit.

Již pro nadcházející akademický rok bylo na posílení přijímacího řízení uvolněno 200 milionů, díky čemuž mohly vysoké školy nabrat více studentů, dodala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Výběr článků

Načítám