Hlavní obsah

Majitelka nechce v olomouckém obchodě očkované kvůli tisícům potratů v USA, vysvětlil její partner

24. 6. 2021, 18:24 – Olomouc

Za majitelku obchodu s dětským zbožím v Olomouci Zuzanu Michálkovou, která zakázala vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru, se postavil její partner Ondrej Feneš. Muž, který o sobě prohlašuje, že je psychoneuroimunolog, zdůvodnil počínání Michálkové obavami ze spontánních potratů, ke kterým mělo dojít ve Velké Británii a USA po naočkování tamních občanů.

Majitelka obchodu s dětským zbožím v Olomouci zakázala vstup do prodejny lidem, kteří podstoupili očkování proti koronaviru.Video: Petr Marek, Právo

 
Článek

„Bylo to naše společné rozhodnutí, protože já jsem psychoneuroimunolog, terapeut v této oblasti. Denně se vzdělávám, čtu nové studie. Sledujeme, co se v této souvislosti děje ve světě,“ řekl Právu Feneš.

„Vycházíme z britské studie. Po tom, co byla naočkována více než polovina britských a amerických občanů, se začaly objevovat stovky až tisíce spontánních potratů. A klientky z obchodu mé přítelkyně jsou hlavně těhotné ženy,” doplnil přítel Michálkové.

Majitelka olomouckého obchodu zakázala vstup očkovaným proti covidu

Domácí

Je to hoax

Informace o raketovém nárůstu počtu spontánních potratů ve Spojeném království a Spojených státech jsou ale hoaxy, tedy smyšlenky řetězově šířené po sociálních sítích vydávající se za fakta. Na hoaxy týkající se údajné souvislosti mezi vakcínami využívající technologii mRNA upozornil mimo jiné server listu USA Today nebo web Business Insider.

Původní tvrzení vychází z nesprávné interpretace americké, respektive britské databáze pro nahlašování vedlejších příznaků očkování.

Jen upravili otevírací hodiny

Podle Feneše jeho partnerka nezakázala naočkovaným vstup do obchodu, jen musí počkat, až jej opustí těhotné ženy.

„Jen jsme upravili otvírací hodiny. Přednost mají těhotné; pokud chce nakupovat očkovaný, počká, až těhotná žena opustí obchod. Nebo se může objednat na úterý či čtvrtek telefonicky a bude mít obchod sám pro sebe,“ vysvětlil Feneš.

Zároveň ale uvedl, že jeho partnerka nebude u nikoho kontrolovat, zda je, či není naočkovaný. „Nic nezjišťujeme, nikoho nelegitimujeme ani nekontrolujeme. Je to na lidech samotných,“ dodal Feneš.

Kombinace dvou vakcín? Česko váhá zbytečně

Domácí

Michálková: Žádný zákon neporušujeme

Dvěma cedulemi zakazujícími vstup očkovaným lidem se už kvůli možné diskriminaci zákazníků začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI). Michálková se však případného postihu z jeho strany nebojí.

„Jsme přesvědčeni, že neporušujeme žádné nařízení, žádný zákon. Nic v tomto směru nám neřekli ani inspektoři ČOI, kteří tu byli včera (ve středu). Vzali si, co potřebovali, sepsali s námi protokol a oznámili nám, že věc postupují k posouzení do Prahy,“ řekla Právu Michálková.

S rozpaky k zákazu vstupu však přistupovali i samotní zákazníci.

„Manželka kojí a právě tam teď nakupuje. Nevím, o co se opírají, ale asi to opatření udělali na základě nějaké analýzy, nějakých dat, které já nemám. Proto mě to překvapuje, ale nerozporuji to. Stojím venku a čekám, až si žena, která očkovaná není, nakoupí,“ řekl Právu Olomoučan Arnošt Kořínek.

Změna. Lidé po covidu se budou moci hlásit k očkování hned po izolaci

Domácí

„Pokud je studie pravdivá, jak říká přítel majitelky, chápu je, nemám s tím žádný problém. Naopak, byla bych ráda, aby se tím někdo vážně zabýval,“ podotkla zase Ivana Sýkorová.

Mladá žena Eliška do obchodu vešla, poté v něm nakupovala a nic neobvyklého neregistrovala.

„Nevšimla jsem si, že tu mají nějaký zákaz. Přijde mi to ale jako nesmysl. Sama jsem zastánce očkování, mám první dávku, a tohle mi nedává smysl,“ uvedla.

Zákazník: Nejsou žádné důkazy, že očkovaní ohrožují těhotné

Podobně to viděl i student Slovanského gymnázia v Olomouci Adam Šotek, který zavítal do prodejny se skupinou spolužáků a spolužaček. „Nejsou žádné důkazy o tom, že by očkovaní ohrožovali těhotné ženy,” řekl.

„Myslím, že paní to dělá jen proto, aby na sebe upoutala pozornost,“ přidal svůj pohled jeden z jeho kamarádů.

Ještě kritičtější byli lékaři, které Právo oslovilo. „Jsem v tomto oboru laik. Lidsky se mi to ale zdá přitažené za vlasy,“ řekl Právu olomoucký praktický lékař Oto Košta.

Kombinace dvou vakcín? Česko váhá zbytečně

Domácí

„Žádnou studii, která by něco takového říkala, jsem neviděl, nečetl ani o ní neslyšel. A hlavně, má-li být studie seriózní, tak se na ní musí pracovat tři až pět let. Jenže o covidu víme teprve 18 měsíců,” dodal Košta.

„Medicínsky je to pitomost. Nemá to žádné opodstatnění,“ prohlásil zase gynekolog, který si nepřál být jmenován, Právo ale jeho identitu zná.

Podobný případ přitom zaznamenala média už před časem v centru Bratislavy, kde provozovatel galerie a filatelistického obchodu zakázal vstup lidem očkovaným proti novému koronaviru, protože mohou být jeho bezpříznakovými přenašeči.

Anketa

Měl by mít obchodník právo zakazovat zákazníkům vstup podle toho, čím jsou očkovaní?
Ano
30,9 %
Ne
69,1 %
Celkem hlasovalo 49544 čtenářů.

Reklama

Výběr článků